AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA DEVLET HASTANESİ DİYABET OKULU EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR.

HOPA DEVLET HASTANESİ DİYABET OKULU EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR.

HOPA DEVLET HASTANESİ DİYABET OKULU EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR.

Hopa Devlet Hastanesin de 1 yıl önce başlayan Diyabet Hasta Okulunda eğitimler devam ediyor.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Devlet Hastanesin de 1 yıl önce başlayan Diyabet Hasta Okulunda eğitimler devam ediyor. Bu ay okulda “Evde Sağlık” Birimine kayıtlı diyabetli hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme eğitimi verildi.

Hopa Devlet Hastanesi Dâhiliye doktoru Uzm. Dr. Burcu M.Şirin, Diyetisyen Kübra Güneş ve Diyabet Eğitim Hemşiresi, Fatma Numanoğlu hasta ve yakınlarına “Diyabet nedir?  Belirtileri nelerdir? Tedavi şekilleri nasıldır?  Diyabette beslenme şekli, tedavi de kullanılan İnsülinin uygulama şekli, yeri, saklanma koşulları, temin edilmesi” gibi konularda 3 ders boyunca sohbet ortamında eğitimlerini sundular.

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ferit Alaybeyoğlu katılımlarından dolayı hasta yakınlarına teşekkür ederek “bir nebze de olsun vatandaşımızı bilgilendirebiliyorsak ne mutlu bize” dedi.  Alaybeyoğlu okulun bundan sonra her ay devam edeceğini, okulun  Diyabetik hasta ve hasta yakınlarına sunduğu bir sağlık hizmeti olduğu, bu okulun amacının yaşamında zorluklar ile karşılaşan diyabet hastalarına gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak ve hastalıkları ile birlikte daha kolay yaşamalarını sağlamak olduğunu belirtti.

Hopa Devlet Hastanesi Dâhiliye doktoru Uzm. Dr. Burcu M.Şirin ve Diyetisyen Kübra Güneş tarafından verilen eğitimlerde eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunu önlemenin mümkün olduğunu ve okulda, benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasının da hedeflendiği kaydedildi.

Hastalar arasında kurulacak dostlukları ve paylaşımları desteklemenin de hasta okulunun amaçları arasında olduğu belirten eğitimciler  “Diyabet Okulu’nda hastaların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların yeme, içme, sosyal yaşantı, gezme, iş yaşantısı, özel yaşantı ve benzeri sorunların pratik çözümlerini” anlatıyorlar.

Eğitimciler Eğitimlerin ücretsiz olduğu, Eğitim esnasında ikramlar da bulunulduğu, her eğitim sonunda katılımcılara Diyabet Okulu Diploması” verildiği acıkandı. Hastalık ile birlikte yaşamanın öğretildiği okulda hastalar, alacakları yanıtlar ile daha bilinçli ve kolay yaşayabileceklerini söylediler.

Eğitimciler Tüm Diyabetli hasta ve yakınlarını bu eğitimlere katılmalarını beklediklerini, katılan hasta ve yakınlarına ‘’Diyabet Okulu Diploması’’ verdiklerini ifade ederek eğitime devam edenlere teşekkür ettiler.