AnasayfaArtvin'den HaberlerHATİLA MİLLİ PARK’INDA KAFKAS ARI YETİŞTİRİLİYOR

HATİLA MİLLİ PARK’INDA KAFKAS ARI YETİŞTİRİLİYOR

HATİLA MİLLİ PARK’INDA KAFKAS ARI YETİŞTİRİLİYOR

 

UNESCO tarafından koruma altına alınmış bölgeler arasında yer alan Artvin’in Camili (Macahel) Bölgesi’nde TEMA Vakfı başlatılan Kafkas arı ırkından bal yetiştiriciliği, Hatila Milli Parkı’na yayıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Uysal yapıları ile bilinen ve genelde insanı vurmayan arılar ürettiği balar antioksidan özelliği ile en iyi ballar arasında gösteriliyor.

Artvin Merkez Taşlıca Köyü Hatila Milli Parkı’nda Tema Vakfı tarafından kurulan Macahel Arıcılık tarafından Kafkas Arı Irkı yetiştirilmesine başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında koruma altına alınan Kafkas arı ırkının yetiştirilmesi kapsamında bölge arıcılarına destek olma amaçlı TEMA Vakfı tarafından Hatila Vadisi Milli Parkı’nda Macahel Arıcılık ismiyle Kafkas ana arı yetiştiriliyor.

Sadece Kafkas bölgesine yaşayan ve uzun bal toplama dili sayesinde diğer arıların alamadığın nektarlara ulaşa bilen ve bu sayede bal üretimi daha fazla olan Kafkas Arı ırkı aynı zamanda en sakin arı unvanına sahip.

TEMA Vakfı Macehel Arıcılık İşletme sorumlusu Şerafettin Tiryaki, tesislerinde 50 kovanın bulunduğunu bin adette ana arı çiftleştirme kutusu olduğunu ifade etti.

Tiryaki, Hatila vadisinde Kafkas arıcılığın geliştirilmesi, bal veriminin daha yüksek olması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Saf Kafkas arıcılığın üretilmesi için izole çalışmalarını başlattıklarını belirten Tiryaki, “Bölgedeki bozuk arıları tespit ettik. Ana arılarını değiştirdik. Ana arı işletmesi olarak da bu bölgeyi belirledik. Burada ana arı üreterek bölgedeki arıcılara hem ana arı desteği, hem de daha yüksek miktarda bal almalarını sağlıyoruz.

Şu anda kovanımızdan bir adet oğul çıktı. Doğal oğul kovandan kendiliğinden çıkar ve en yakınındaki dala sarılır.  Bizde dala tam oturduktan sonra testereyle kesip normal bir kovana alacağız.

Beklentimiz Bal veriminin fazla olduğunu bildiğimiz Kafkas arıcılığının Artvin’deki önemini artırmak. Bu bölgede bu arıcılığını çoğaltılmasının, bölge arıcılığının geliştirilmesini daha modern arıcılık yapılması konusunda destekler vererek bölge halkına hitap etmek” olduğunu söyledi.