AnasayfaArtvin'den HaberlerGÜRTİAD BAŞKANINDAN KOCATEPE’YE ZİYARET

GÜRTİAD BAŞKANINDAN KOCATEPE’YE ZİYARET

GÜRTİAD BAŞKANINDAN KOCATEPE’YE ZİYARET

 

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gürcü ve Türk İşadamları Derneği (GÜRTİAD) Başkanı Kenan Yıldırım’ı makamında kabul etti.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gürcü ve Türk İşadamları Derneği (GÜRTİAD) Başkanı Kenan Yıldırım’ı makamında kabul etti.

Gürcistan Tbilisi de faaliyet gösteren ve Gürcistan dış ticaretinin %19’unu gerçekleştiren,  ülkenin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları arasında yer alan Gürcü ve Türk İşadamları Derneği Başkanı Kenan Yıldırım, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaret ederek Turizm hakkında görüşme yaptı.

Kenan Yıldırım, kendisi ve derneği hakkında kısaca bilgi vererek 1990 yılında Gürcistan’a gezmeye gittiğini ve orada kaldığını aslen Artvin Murgullu olduğunu söyleyerek Türk – Gürcü dostluğunu pekiştirmek ve Turizm konusunda Artvin’i tanıtmak için girişimler de bulunduğunu dile getirdi.  Yıldırım ; “Murgul’dan Gürcistan’a gezmeye gitmiştim. Oraları çok beğendim ve kaldım. Alt yapı işleri üzerine şirketim var. 1999 yılında 7 arkadaşla birlikte Gürcü ve Türk İşadamları Derneğini kurduk. 12 dönemdir başkanlığını ben yürütüyorum. Şuan 85 üyemiz var. Gürcistan’ın dış ticaretinin yaklaşık yüzde 19’u üyelerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.  Ülkede önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyoruz.” dedi.

 Kutaisi Belediye Başkanı Artvin Göçmeni

Dernek Başkanı Kenan Yıldırım, bir program kapsamında Kutaisi Belediye Başkanı Şota Murguliya’ı ziyaret ettiğini burada geçen diyalog da Belediye Başkanının aslen Artvin’in Murgul ilçesinden göç ettiğini öğrendiğini söyledi.

Yıldırım;” Dernek olarak bazı ziyaretlerde bulunuyoruz. Kutaisi Belediye Başkanını makamında ziyaret ettik.  Konuşmamız esnasında Artvinli olduğumu söyleyince başkanda atalarının yaklaşık 300 yıl önce Artvin’in Murgul ilçesinden göç ettiklerini söyledi. Bende bunun üzerine Başkan Şota Murguliya’ı atalarının doğduğu topraklara Artvin’e davet ettim.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den randevu talep ederek Kutaisi Belediye Başkanı Şota Murguliya’ı Artvin’de ağırlamak istediğini ifade eden Yıldırım, Artvin’in hem inanç turizmi hem de Türk – Gürcü dostluğu açısından bu ziyaretin önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülkenin tarihten gelen bağlarının olduğunu ve bu bağları pekiştirerek geliştirmenin önemli olduğu vurguladı.

Kocatepe; “ İki ülke arasında ki dostluğun pekiştirilmesi anlamında sizler önemli görev üstleniyorsunuz. Siz bizim Turizm elçimiz olarak görev yapıyorsunuz.  Kutaisi meslektaşımı ilimizde ağırlamak bizler içinde bir onurdur. İlimiz hem doğa turizmi hem de inanç turizmi açısından çok zengin bir kent.  İlimizde çok sayıda tarihi kilise mevcut.  Bu kiliseler inanç turizmini geliştirmek için önem arz ediyor. Gürcistan’da yaşayan çok sayıda Gürcü vatandaşının kökeni Artvin’e bu topraklara dayanıyor.  Burada da çok sayıda Gürcü kökenli vatandaşımızın olduğunu biliyoruz.  Yerel yöneticiler olarak bu kültürel ve akrabalık bağlarını geliştirmek adına değerli meslektaşımla iş birliğine, ortak çalışmaya her daim hazırım.” dedi.