AnasayfaArtvin'den HaberlerGENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİ TAMAMLANDI

GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİ TAMAMLANDI

GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİ TAMAMLANDI

ARTVİN-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2016 yılında uygulamaya konulan ve 2018 yılına kadar devam edecek olan Kırsal Kalkınma Destekleri, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında gençlerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi, ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulması ve kırsaldaki genç nüfusun arttırılmasını amaçlayan projeye 1527 Genç çiftçi başvuruda bulunmuş olup 30.000 TL hibe desteğinden yararlanmaya hak kazan 163 genç çiftçi projelerini tamamladılar.

163 projenin alt konuları; 

-13 bitkisel üretim, 22 arıcılık, 3 kanatlı yetiştiriciliği, 41 küçükbaş ve 84 büyükbaş hayvancılık projeleridir.

-Bitkisel üretime yönelik projelerde; 12 adet örtü altı tesisi ve 1 adet kapama meyve bahçesi (maviyemiş) ile bitkisel üretime katkıda bulunacaklardır.

-Arıcılık projelerinde; her bir genç çiftçimiz en az 40 adet anlı kovan, 5 adet boş kovan ve arıcılık malzemesi alarak projelerini uygulamaya başlamıştır.

-Büyükbaş hayvancılık projelerinde her bir genç çiftçiye 6 baş damızlık düve olmak üzere 84 genç çiftçiye toplam 504 baş damızlık düve; küçükbaş hayvancılık projelerinde ise her bir genç çiftçiye 40 baş (38 dişi+2 koç) koyun olmak üzere 41 genç çiftçiye toplam 1640 baş koyun teslim edilmiştir.

HAYATİ AKBAŞ