AnasayfaArtvin'den HaberlerDÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ’NDE, BAĞIMLILIĞA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ’NDE, BAĞIMLILIĞA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ’NDE, BAĞIMLILIĞA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER

Artvin’de, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Artvin Valiliği ile Artvin Halk Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği yürüyüş, Kolorta mevkiinde toplanan çok sayıda vatandaşın yaklaşık 5 kilometrelik yolu yürümesinin ardından İl Sağlık Müdürlüğünde son buldu.

Tütün ürünleri ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşe katılan Artvin Valisi Ömer Doğanay,  sigara ve uyuşturucunun birey, aile,  toplum ve insanlığın en büyük belası olduğunu söyledi.

Artvin’de madde bağımlığı konusunda vatandaşların çok bilgili ve duyarlı olduğunu belirten Vali Doğanay “Zehir tüccarlarının hedefinde genç kitleler var. Gençlerimizi madde bağımlılığından korumak, hem ailenin, hem kamunun, hem sivil toplumun hem de birey olarak vatandaşların görevidir. Bu illetle toplum olarak mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

Vali Doğanay, bağımlılıkların oluşumunu engellemek ve bağımlılıklarla mücadelede toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirterek, “Başta gençlerimizi ve toplumun her kesimini tütün ürünleri ile madde bağımlılığı ve zararları konusunda bilgilendirmek, uyuşturucu maddelerle ilgili doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekmek ve toplumda madde bağımlılığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirdik” dedi.

Artvin Sağlık Müdürü Abdullah Güleç ise,  tütün ürünleri ve madde bağımlılığının sosyal bir sorun olduğunu söyledi.

9 Şubat’ın sigaradan kurtulmak isteyenler için önemli bir başlangıç günü olabileceğini belirten Güleç, “Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır.  Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de çok ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya bakanlığımızın “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı”  aranarak destek istenmelidir. Diğer taraftan Bakanlığımız koordinasyonunda sigara ile mücadele çalışmalarımız kararlı bir şekilde devam etmektedir. Toplumumuzun ve yarının teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sigaranın zararlarından korumak amacıyla, tablet bilgisayarlı ve kolluk kuvvetleri desteği bulunan 8 ekip ile il merkezi ve ilçelerde sigara ile ilgili denetimler etkin bir şekilde sürdürülmektedir.  Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında, sigara ile mücadele konusunda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız vardır. Vatandaşlarımız tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, bakanlığımızın “184” numaralı telefonu ve akıllı telefon uygulaması “Yeşil Detektör” ile ihbarda bulunulabilecektir.” dedi.

Yürüyüşe, Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, sivil toplum kuruluş üyeleri, bazı daire amirleri ile sağlık çalışanları ile vatandaşlar katıldı.