AnasayfaArtvin'den HaberlerDİSK GENEL BAŞKANINDAN AGC’YE ZİYARET

DİSK GENEL BAŞKANINDAN AGC’YE ZİYARET

DİSK GENEL BAŞKANINDAN AGC’YE ZİYARET

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko “ Yeni oluşturulan anayasa içerisinde ülkemizde yaşayan 80 milyon insanın ekonomik, demokratik ve sosyal anlamda taleplerini giderecek bir madde ve çalışma yok” dedi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’e gelerek sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkanı ziyaret etti.

Cemiyet Binasında gerçekleşen ziyarette DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, DİSK Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin, Doğan haber Ajansı Artvin İl Temsilcisi Adem Güngör, AA Artvin Muhabiri Yusuf Okur hazır bulundu.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan ve beraberindeki basın mensuplarıyla bir süre sohbet eden Beko, burada yaptığı açıklamada bir işçi konfederasyonu olan DİSK’in amacının 16 Nisan halk oylaması sonrası işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal haklarını korumak olduğunu söyledi.

Beko “İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili anayasanın içerisinde herhangi bir önlem maddesi de yok. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı sadece 2016 yılında 1970 arkadaşımızı iş cinayetlerinde yitirdik. Yeni oluşturulan anayasa içerisinde ülkemizde yaşayan 80 milyon insanın ekonomik, demokratik ve sosyal anlamda taleplerini giderecek bir madde çalışma yer almıyor. Türkiye’de 7 milyona yakın işsiz var, ne bu işsizlerle ilgili nede, emeklilerle ilgili burada bir madde de yok. Yeni oluşturulan anayasa içerisinde sadece Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanından başka bir şey yok.” dedi.

16 Nisan halk oylamasıyla yasama yürütme ve yargının doğrudan cumhurbaşkanına bağlanacağını ileri süren Beko “Cumhurbaşkanı o hal ilan edebilecek, kanun hükmünde kararnamelerle memleketi yönetebilecek. Çalışan iççilerin kıdem tazminatı var.  Bu bizim 90 yıllık bir kazanımımız. Bir gecede işçilerin kıdem tazminatları kanun hükmünde kararnamelerle kalkabilir. Bir gecede bireysel emeklilik fonunda ki paralar başka fonlara aktarılabilir. Varlık fonu adı altında bir fonumuz var. Bu fon babalarımızın dedelerimizin tırnaklarıyla oluşturduğu Ziraat Bankası, Halk Bank, Çay Kur PTT bir günde kanun hükmünde kararnamelerle başka şirketlere satılabilir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı partili olursa, partili belediye başkanı, partili vali, partili iman, partili emniyet olmanın yolu açılır” dedi.

Beko kiralık işçi yasası dolayısı ile önümüzdeki dönemde 6 buçuk milyon işçinin kiralık işçi olma olasılığının olduğunu vurgulayarak bu yasanın iptali için CHP ile Anayasa mahkemesine başvurduklarını söyledi. Beko “ Dilerim bu yasa en kısa zamanda iptal edilir. Utanç verici bir yasa. Resmen insan ticareti yapılabilir yasası. Bizim anayasa mahkemesinden bir beklentimiz var. Bu yasanın iptal olması lazım. Eğer bu yasa iptal olmazsa 6,5 bilyon işçi kiralık işçi olarak çalışacak. Yargı, yasama, yürütme doğrudan cumhurbaşkanına bağlanırsa böyle bir yasanın iptal edilmesi mümkün değil. ‘Evet’ olarak oyumuzu kullanırsak önümüzdeki dönem 6,5 milyon işçinin kiralık işçi olarak çalışmasına yol açacağız” diye konuştu.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan’da konuşmasında Artvin’de basın camiası hakkında bilgiler verdi. Alkan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Kani Beko’ya teşekkür etti.