AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’DE KAVAK KÖYÜNDE YÖRESEL ARMUT FİDE DİKİMİ YAPILDI

ARHAVİ’DE KAVAK KÖYÜNDE YÖRESEL ARMUT FİDE DİKİMİ YAPILDI

ARHAVİ’DE KAVAK KÖYÜNDE YÖRESEL ARMUT FİDE DİKİMİ YAPILDI

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Arhavi İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bölgemizde kaybolmaya yüz tutmuş yerel meyve türlerimizden armut fideleri Kavak Köyü Çaykur bünyesinde oluşturulan Çay köy bahçesine 24 adet dikildi.
Programa Kaymakam Şeref Aydın, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Tarım İl Müdürü Dursun Okur, Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Kurdoğlu, Jandarma Komutanı Musa Engin, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Aytolan, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.
İlçe protokolü ve öğrenciler 12 çeşit, 24 adet yöresel armut fidelerini toprakla buluşturdular.
Kaymakam yöreye uygun meyve türlerini korumak amacıyla başlattıkları çalışmaların gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti. “Bölgemizde yaşlandığı için kesilmiş yöresel meyve fidanlarının çoğaltılmadığını, bu meyve türlerinin hastalık ve zararlılara daha dayanıklı olduğunu fark ettik. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından aşılanan 24 civarında fidan Çay köy alanında toprakla buluştu, gelecek nesillerimiz bu tatları unutmayacaklar, isteyen vatandaşlarımız bu fidelerden Müdürlüğümüzden alabilir. Bu çalışmalara öncülük eden başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüze ve personeline teşekkür ediyorum.” dedi.
Törene katılan protokol ve öğrencilerin fotoğraf çekimi ile program sona erdi.