AnasayfaArtvin'den HaberlerÇOKAP KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

ÇOKAP KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

ÇOKAP KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

1-1

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği’nin (ÇOKAP) Kasım ayı olağan meclis toplantısı Yusufeli’nde gerçekleştirildi.

YUSUFELİ-Çoruh Havzası Kalkınma Birliği’nin (ÇOKAP) Kasım ayı olağan meclis toplantısı Yusufeli’nde gerçekleştirildi.

Çoruh havzası, Bayburt’tan başlayan, Erzurum İspir ile devam eden, Artvin, Hopa, Arhavi ile biten 30 belediyeyi içine alıyor. Birliğin amacı Çoruh Havzası’nda bulunan bölgelerin zengin, kültüre, doğal ve üretime yönelik değerler üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir kalkınmanın mümkün olan en kısa sürede sağlanması doğrultusunda, bölgede bulunan yerleşim birimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmalarına yönelik her türlü çalışmaları yapmak, yaptırmak ve bu amaçla ilgili kamu ve özel kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmak.

Katı Atık ÇED raporunun değerlendirilmesi proje hakkında çevre mühendisi Hakan AY tarafından bir sunumla katılımcılara bilgi verildi.

ÇOKAB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi’yle kentsel ve kırsal alanlarındaki atıkların nihai bertarafıyla ilgili çözümler getiren ve ilgili AB direktiflerine üst düzeyde uygunluğu sağlayan bölgesel planlama ihtiyaçlarıyla uyumlu olan ve belediye atık hizmetlerinde en düşük maliyetli iyileştirme ve uygunluğunun sağlanabilmesi için yapılan projede sona gelindiği, bu projeyle katı atık toplama tesisi oltu ile olur ilçeleri arasında bir bölgeye inşa edileceği dile getirildi. Çoruh havzasında bulunan ilçeler kendileri tarafından kurulacak aktarma istasyonlarında biriktirdikleri çöpleri bu tesise getirecekler. Katı Atık tesisi projesinde şu anda çed süresi tamamlanmak üzere olduğu ÇED’in askıya çıktığı açıklandı.  BU projenin Çoruh havzası için çok önemli olduğu ve hayata geçmesiyle birlikte çevre anlamında büyük bir aşama kaydedileceği tüm belediye başkanlarınca dile getirildi.

Yusufeli Belediyesi tarafından organize edilen toplantıya Çoruh Havzası Kalkınma Birliği üyesi Belediyeler ve birlik üyesi meclis üyeleri katıldı. Açılış ve yoklamanın ardından Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in selamlama konuşmasıyla toplantı başladı. Aytekin, “ Buraya geldiğiniz ve bizi onurlandırdığınız için hepinize çok teşekkür ederim. ÇOKAP toplantısının ilçemizde yapılıyor olması olağanüstü bir dönemden geçen ilçemiz adına önemli olduğunu düşünüyorum.  Toplantının ardından gezeceğimiz yeni Yusufeli altyapı inşaat alanını bir belediyeci gözüyle inceleyerek fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. Toplantımızın bölgemize hayırlı vesile olmasını temenni ediyor. Tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.

Daha sonra birlik başkanı Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek kürsüye gelerek toplantının içeriği ve gündem hakkında bilgi verdi. Ziyrek,” Saygıdeğer belediye başkanlarım, muhterem meclis üyesi arkadaşlarım hepinizi saygıyla selamlıyorum. Eyüp Başkanımıza ev sahipliğinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. 2008’de ÇOKAB’ ı kurduk ama bu kadar süreceğini hiç tahmin etmemiştik. Bizden kaynaklı rötarlar olabilir ama çoğunlukla mevzuattan kaynaklı rötarlar oldu. Geldiğim nokta itibarıyla arkadaşlarım birazdan ifade edecekler. Birliğimizin ÇED raporu çıktı. Büyük bir sıkıntıyı aşmış olduk. ÇED raporu çıktıktan sonra önümüzdeki ayın ikisinde de Oltu’da bu tesisin yapılacağı yerin civarındaki köylere muhtarlarla bakanlık bilgilendirme toplantısı yapacak. İnşallah iş bu noktaya geldikten sonra gerisinin süratli bir şekilde yapılacağı kanaatini taşıyorum.  Bu toplantımızın, birliğimizin, faaliyetlerimizin; bölgemize, halkımıza, memleketimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah niyaz ediyorum.  Sizlere saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Divan oluşturuldu ve Divan Başkanlığına Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek seçildi. Gündemin ilk maddesi, Birliğin 2017 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Mali İşle Şefi Ethem Doğan tarafından okundu.  Gelir Bütçesi: 312.318 TL, Gider Bütçesi:312.318 TL. Bütçe oy birliğiyle onaylandı. ÇOKAB kentsel ve kırsal alanlardaki atıkların nihai bertarafıyla ilgili tesislerin yanında bölgenin ekonomik ve turizmine de katkı yapacak projeler üretiyor. Kırsal Kalkınma Programı kapsamında ‘Cağ Kebap’ için Koyunculuğun Geliştirilmesi projesini yapıyor.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6