AnasayfaArtvin'den HaberlerCOĞRAFİ İŞARETLER, YEREL KALKINMANIN HAREKET NOKTASIDIR

COĞRAFİ İŞARETLER, YEREL KALKINMANIN HAREKET NOKTASIDIR

COĞRAFİ İŞARETLER, YEREL KALKINMANIN HAREKET NOKTASIDIR

 

“Artvin İli Coğrafi İşaretini Alıyor, Ürünlerini Dünyaya Tanıtıyor” çalışmaları kapsamında toplantı düzenlendi.

 Hayati Akbaş

ARTVİN-“Artvin İli Coğrafi işaretini alıyor, Ürünlerini Dünyaya tanıtıyor” çalışmaları kapsamında toplantı düzenlendi. Konuyla ilgili ikinci toplantı, ARTSO toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Meclis Üyeleri Zeki Alkan, Taner Köse, Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Genel Sekreter Yüksel Çoruh,  yerel üreticiler ve uzmanlar katıldı.

Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma Ajansı Mali destek Programı kapsamında devam eden projeyle; Bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından öne çıkan sektörlerinin markalaşma, pazarlama, AR-GE, know-how ve kümelenme faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik araştırma ve stratejik planlama çalışmaları yürütülüyor.

Devam eden proje ile bölgede katma değeri yüksek, niteliği ve diğer özellikleri ile bölge ile özdeşleşmiş ürünlerin belirlenerek bölge ekonomisinin geliştirilmesi, Bölgedeki yerel ürünlerin bilinirliğinin artırılması, Bölge halkının ürünler hakkında bilinçlenmesi, Yöresel ürünlerin katma değerinin artması, Yöresel ürünlerin üretim miktarının artması ve Bölge istihdamının artması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Kurtul Özel; “Yöresel ürünlerimizin iyi değerlendirilmesi, yerel anlamda istihdamın artırılması ve hayat standartlarımızın gelişmesi için yapılan bu çalışmalar, bölgenin marka kimliğinin desteklenmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Türkiye’de 3 binden fazla yöresel ürün var. Günümüzde dünya ölçeğinde konu ele alındığında coğrafi işaretler, yerel kalkınmanın hareket noktası olarak görülüyor. Bu anlamda bölgede alınacak her bir coğrafi işaret ile İlimiz ekonomisinin gelişmesine, istihdam artışına ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlanacaktır” dedi.

Trabzon Tic. San Odası Proje Ofisi Koordinatörü Ümit Orhan ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (Trabzon-ABİGEM) Koordinatörü Ali Rıza Kul’un sunumuyla, sohbet formunda gerçekleşen toplantı sonrası, katılımcılar memnuniyetlerini dile getirdiler.