AnasayfaArtvin'den HaberlerCHP’Lİ MİLLETVEKİLLER EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASINA KATILDI

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLER EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASINA KATILDI

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLER EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASINA KATILDI

 

CHP’li Milletvekilleri, Cerattepe için eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasına katıldı.

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan,  CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,  CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Ankara’daki Artvin Dernekleri ve Çevre dernekler, Cerattepe için eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasına katıldı.

Ankara’da Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cengiz Yücel tarafından okunan ortak basın açıklaması şöyle:

Alışmıyoruz, Alışmayacağız, Alıştıramayacaksınız

“Hukukun ve adaletin olmadığı bir süreçte yaşam hakkımız için mücadele ediyoruz. Yaşam hakkı mücadelesi aynı zamanda bir hak mücadelesi ve adalet mücadelesidir. Yaşam hakkımıza yapılan bu saldırı zulme karşı direnme hakkı verir. Bu kapsamdaki her mücadele meşrudur ve hukuk çerçevesindedir. Bu kutsal mücadeleye ülkenin dört bir yanındaki Artvinlileri, yurt dışındaki hemşerilerimizi, bütün ülkede çevre mücadelesi yürüterek bu yağma ve talan düzenine karşı mücadele eden çevre dostlarını bekliyoruz. Bizler bütün ülkede bir dayanışma ağı örmeye çalışırken bu maden şirketi ile işbirliği yapan, bu şirkete iş yapan, mal alan mal veren, yıllardır Artvin halkının sırtından mal mülk edinip şimdi sırtından bıçaklayanları affetmiyoruz. Hiçbir karanlığın sonsuza kadar sürmeyeceğini bir gün devranın döneceğini biliyoruz, hatırlatıyoruz, deftere yazıyoruz. Bütün ülkedeki Artvinlilerin, bu ilde yaşayan 25 bin kişinin ahını alan Mehmet Cengiz, Özaltın ve onun gibilerin iflah olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Cerattepe mücadelesi 25 yıldır süren bir mücadeledir. Bu gün başlayan ve biten bir mücadele olmamıştır. 25 yıllık şanlı bir sivil direniş öyküsünü bir mahkemenin gerekçesiz ve şaibeli kararına bağlayacak değiliz. Artvin halkının vicdanında yer etmeyen ve adaletin zerresi bulunmayan bir kararı kabul etmediğimizi bütün dünyaya ilan ediyoruz. Yaşamı yok eden bu gözü dönmüş doğa katliamına karşı Artvin halkının mücadelesi artarak sürecektir. Bu şanlı direnişe bütün Artvinlileri, çevre dostlarını, ülkenin gerçek yurttaşlarını bekliyor, saygılar sunuyoruz.”