AnasayfaArtvin'den HaberlerCHP İL BAŞKANI ALİ YÜCEL KURT’TAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

CHP İL BAŞKANI ALİ YÜCEL KURT’TAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

CHP İL BAŞKANI ALİ YÜCEL KURT’TAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

 

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt yaptığı referandum açıklamasında, “Devlet parti devleti olacak. Başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek” dedi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Hükümetin “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” diye sunduğu Anayasa değişikliğinin gerçek adının “başkanlık sistemi” olmakla birlikte, dünyada eşi benzeri olmayan, “Türk Tipi Başkanlık” adıyla şirinleştirilen ama dünyada bugüne kadar benzeri olmayan, aslında ne olduğu belli olmayan, diktatörlük anlamına geçecek olan “Tek Adam” rejimi olduğunu savunarak sakıncalarını dile getirdi.

Başkan Ali Yücel Kurt yaptığı açıklamanın devamında, “Tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, hem hükümet, hem Meclis, hem de mahkeme olacak. Başkan olan kişi aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. Seçtiğin Millet Meclisini fesih edebilecek. Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Japonya gibi değil, Suriye, Libya, Mısır, İran, Kuzey Kore, Uganda gibi bir ülkede yaşayacaksın. Rejim değişecek. Başkan sokakta bir kişiyi öldürse, 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak. Başkan kendini ve bakanlarını mahkemeye çıkarma girişiminde bulunan meclisi fesih edebilecek. Hakimler ve savcılar Başkanın sözünden çıkamayacak. Tek adam karar verdiğinden belirsizlik hâkim olacak. Asgari ücreti, fiyatları, maaşları, işçi memur alımlarını, dernek sendika kurulması ve kapatılmasını, her şeyi tek adam belirleyecek.

Beş yılda bir sandığa gidip bir Başkan bir de onun partisinin çoğunlukta olduğu Meclisi seçeceksin. Başbakan olmayacak. Seçtiğin milletvekilleri bakanlardan ve bürokratlardan hizmet yapmasını isteyemeyecek, hesap soramayacak. Sana hizmet getiremeyecek. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girecek. Devlet parti devleti olacak. Başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek” ifadelerini kullandı.