AnasayfaArtvin'den HaberlerCHP ARTVİN İL ÖRGÜTÜ REFERANDUM İÇİN START VERDİ

CHP ARTVİN İL ÖRGÜTÜ REFERANDUM İÇİN START VERDİ

CHP ARTVİN İL ÖRGÜTÜ REFERANDUM İÇİN START VERDİ

CHP Artvin İl Örgütü, referandum için start vererek il genelinde il danışma düzeyinde ön bilgi toplantılarına başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesi kararının ardından evet, hayır çalışmaları başladı ülkemizde olduğu gibi Artvin’de de başladı. Bu kapsamda Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi, il genelinde il danışma düzeyinde ön bilgi toplantılarını yapmaya devam ediyor. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İl örgütü ile nasıl bir çalışma yapılacağı, hangi sloganların kullanılacağı, halka neyi nasıl anlatılacağı konularında istişarelerde bulunuyor.

İl Binasında gerçekleşen toplantıya, CHP İl Bakanı Ali Yücel Kurt, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, CHP İl Eski Başkanı Seçkin Kurt, CHP Merkez Eski İlçe başkanı Cüneyt Öztürk, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk, CHP Gençlik Kolları Eski İl Başkanı Resul Duran, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Küçükay, ADD Eski Başkanı Ahmet Biber ve partililer katıldı.

CHP İl binasında yapılan danışma toplantısının açılışında konuşan Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin; “Önümüzde bir referandum süreci var. Bu ne bir partinin, ne bir ideolojinin, seçimidir. 7 Haziran’dan beri ülkeyi kaosa götüren AKP iktidarı, kaosa götürdüğü yetmezmiş gibi, insanlarımızı kutuplaştırarak, Ülkeyi yaşanamaz, huzursuz bir hale getirdi. Şimdi referanduma gideceğiz. Bize düşen ne varsa fazlasıyla yapmaya hazırız.

Dediğimiz gibi, bu cumhuriyet, hukuk, laik, sosyal devleti savunanların birlikte hayır diyeceği ülkenin bekasının seçimidir. Seçmen listelerine bakın. Herkes oyunu kullanmalı. Kamuoyunda hayır diyenlerin oranı yüksek çıkıyor. Onların yaptırdığı ankette bile böyle bir sonuç çıkmaktadır. Çünkü bu halk kazanımlarını bir kişiye teslim etmeyecektir.” Dedi.

Daha sonra söz alan İl Başkanı Ali Yücel Kurt; “Önümüzdeki süreç hepimiz için çok önemlidir. 6 ilçede toplantı yaptık, sokaktaki insanın nabzını tuttuk. İnanın vatandaş çok duyarlı ve heyecanlı. Neden hayır diyeceğini biliyor. Bu siyasi bir referandum değil. AKP, MHP, CHP meselesi de değil. Siyaset üstü, parti üstü bir konu olduğunu herkes biliyor. Bakın, anketlerde hayır oranı yüksek olduğu görülüyor.

Biz halkımıza neyi kaybedeceğini anlatacağız. Türkiye olağanüstü şartlardan geçiyor. Bunu halkımız da görmektedir. Mecliste 13. Madde geçerken saat sabahın 03.30’unda Meclis TV’yi izliyorum. 13. Madde ve fıkralarının okunması 12 dakika sürerken, bu madde üzerinde muhalefetin konuşma süresi 10 dakika ile sınırlandırıldı. Bırakın madenin kendisini her bir fıkrası için saatlerce konuşulması gerekir. Çünkü bu kanunlar yarın yaşamımızı etkileyecek. Bundan dolayı çok büyük üzüntü duydum. AKP’ye oy verenler de bunları yaşıyor. Hayırlı bir gelecek dileğimle konuşmamı burada noktalıyorum” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 1 ay boyunca mecliste yaşananların kısa özetini yaparak; “ Referandum partiler arasında yapılmıyor. Türkiye burada bir karar verecek. Ne yazık ki TBMM’de 21 madde ile başlayıp 18 maddeye indirilen anayasa değişikliği referanduma götürülecek.

Bu kadar kargaşa içinde referanduma gidilmesi ne kadar doğru? Alelacele meclisten geçirilen maddeler şimdi neden bekletilmektedir? Biz neden hayır dememiz gerektiğini halkımıza anlatmak için çalışmalarımızı başlattık. Bu referandumda halk ile ilgili tek bir madde yoktur. Hep partili Cumhurbaşkanının yetkilerini düzenlemektedir. İşte biz de bunu anlatacağız.” dedi.