AnasayfaArtvin'den HaberlerCERRATTEPE SORUSUNA ENERJİ BAKANI 1 YIL SONRA YANIT VERDİ

CERRATTEPE SORUSUNA ENERJİ BAKANI 1 YIL SONRA YANIT VERDİ

CERRATTEPE SORUSUNA ENERJİ BAKANI 1 YIL SONRA YANIT VERDİ

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Mehmet Bekaroğlu’nun geçen sene 2017 bütçesi görüşmelerinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a Cerrattepe ile ilgili yönelttiği soruya tam 1 yıl sonra yanıt geldi.

Geçtiğimiz yıl TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2017 bütçesi görüşülürken 8 Kasım 2016 tarihinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bütçesinde Bekaroğlu, Bakan Albayrak’a Cerrattepe ile ilgili şu soruyu sormuştu:

“Artvin’de meşhur Cerrattepe’yi soracağım. Cengiz İnşaatın, maden ocağı açmak için sadece 40 hektarlık bir alanda izin aldığı söyleniyordu. Sonra anlaşıldı ki 406 hektarlık ruhsat verildiği görülüyor. Bu bütün Artvin şehir merkezini kaplıyor. Bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz?

Bir de bu Cengiz İnşat sadece bakır mı yoksa tüm madenler ve altın araması da yapıyor mu?”

Bakan Albayrak, 2017 bütçesinin görüşülmesinden tam 1 sene sonra Bekaroğlu’na yazılı olarak şu yanıtı gönderdi:

“Söz konusu saha için ilk verilen işletme projesinde altın ve bakır işletme izni istenmiştir. Ancak, ruhsat sahibi tarafından yeraltı üretim metoduna göre bakır işletilmesinin ekonomik olduğu tespit edildiğinden, işletme izni bakır olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bir alanın ruhsat sahası olması bu alanda çalışılabilecek olduğu anlamına gelmemekle birlikte işletme izni alanı toplam 239,12 hektar olarak verilmiş olup, işyeri açma ve çalışma ruhsatı 5,21 hektardır. Çalışma alanında herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır.”