AnasayfaArtvin'den HaberlerCERATTEPE YETMEDİ, SIRADA ARHAVİ YAYLALARI VAR..

CERATTEPE YETMEDİ, SIRADA ARHAVİ YAYLALARI VAR..

CERATTEPE YETMEDİ, SIRADA ARHAVİ YAYLALARI VAR..

 

HES ve taş ocakları nedeniyle oldukça zarar gören Arhavi yaylalarında bu kez maden araması yapılacak.

Hayati Akbaş

ARHAVİ-HES ve taş ocakları nedeniyle oldukça zarar gören Arhavi yaylalarında bu kez maden araması yapılacak. Duruma tepki gösteren Arhavili çevre aktivistler, ‘Doğayı korumak için verdiğimiz mücadeleye bir yenisi eklendi. Yaşam alanlarımızı koruyacağız’ dedi

Maden Teknik Arama (MTA), Arhavi’ yaylarında toplam 2 bin 149,07 hektarlık alanda sondaj yaparak maden araması yapacak. Proje sahası içerisinde 10 adet 250-750 m arasında değişen derinliklerde sondajların açılması planlanıyor.

Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan duyuruda “Valiliğimize sunulan dosya Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır” deniliyor. Sondaj çalışması ile bölgede hangi madenlerin olduğu tespit edilip rezerv alanı belirlenerek madencilik faaliyetine başlanacağı belirtildi.

Hem yaşam hem geçim kaynağı

Konuya ilişkin konuşan Arhavi Doğa Koruma Derneğinden Akif Burak Uyanık; bölgenin taş ocakları nedeniyle zaten çok fazla zarar  gördüğünü vurgulayarak, şunları söyledi: “Taş ocakları nedeniyle patlatılan dinamitler zaten oldukça zarar verdi. Bunun dışında devam eden HES projeleri var. Biz bütün bunların yapılmaması yönünde çok fazla mücadele verdik. Mücadelemiz hala sürüyor. Fakat doğamıza yönelik saldırıların da arkası kesilmiyor.” Yaylanın bölge halkı için önemine de vurgu yapan Uyanık son olarak, “Maden araması yapılacak olan yaylalar hem buradaki insanların geçim kaynağı hem de yaşam kaynağı. Biz gerekli değerlendirmeleri yapacağız, bugüne kadar bölgemizde yapılmak istenen doğa katliamlarına nasıl karşı mücadele yürüttüysek buna karşı da yürüteceğiz” dedi.

Cerattepe neyse Arhavi O’dur

“Söz konusu olan tam bir cinnet halidir” diyen Yaşam ve Dayanışma Yolcularından (YDY) İsmail Akyıldız ise, şöyle konuştu: “OHAL koşullarında hukuk ve yasaların ayakların altına alınarak doğaya yönelik gözü kara saldırılardan birinin de Arhavi üzerinde gerçekleştirilmekte olduğunu görüyoruz. 12 bin yıllık Hasankeyf’te patlayan dinamitler ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Diyarbakır Sur da gerçekleşmekte olan kentsel yıkım ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Cerattepe ’de girişilen madencilik faaliyeti ne ise Arhavi’de odur. Dersim ormanlarını ne için yakılıyorsa Arhavi’de aynı sebepten yok edilmeye çalışılıyor. Doğaya saldıran sermaye adeta Amok koşucusuna dönüşmüştür. Bütün bu saldırılara ortak bir zeminde karşılık verilecektir.”

  1. Grup Metalik madenler aranacak

MTA, Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylasında 4. Grup Metalik maden olarak sınıflandırılan Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum gibi madenlerin rezervini arayacak