AnasayfaArtvin'den HaberlerCERATTEPE OLAYLARI DAVASI BAŞLADI

CERATTEPE OLAYLARI DAVASI BAŞLADI

CERATTEPE OLAYLARI DAVASI BAŞLADI

ARTVİN-Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde maden çıkarılması için geçen yıl Şubat ayında maden şirketinin iş makinelerinin bölgeye getirilişi sırasında çıkan olaylar sonrası haklarında ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet’ ve ‘Polise pasif direnme’ suçlarından dava açılan 48 kişinin yargılanmasına başlandı.

Artvin Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan 48 sanık ile Yeşil Artvin Derneği avukat Bedrettin Kalın katıldı. Mahkeme heyeti kimlik tespitinin ardından sanıkların 24’ünün ifadesini aldı, diğer sanıkların ifadelerinin alınması için mahkemeyi 3 Mart’a erteledi.

“Artvin Halkı Ödüllendirilmeli”

Artvin Barosu’nda basın toplantısı düzenleyene Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın maden şirketinin Cerattepe bölgesine yasa dışı olarak çıkma girişimine karşı tepki gösteren vatandaşların iki gün boyunca süren olaylar sonrası haklarında dava açıldığını belirterek “Burada yolu kapattıkları gerekçesiyle bazı araç sürücülerine para cezası kesildi. Bununla yetinilmedi ve dava açtılar. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından alınan yazılardan kanıtlandığı üzere, Cerattepe bölgesine çıkma girişimi tümüyle yasa dışı. Yukarıya çıkma girişimi tümüyle yasa dışı olduğu için Artvin halkı buna karşı çıkmaktadır. Cerattepe’yi ve çevreyi korumak zaten anayasal bir görevimiz. Bu anayasal görev çerçevesinde Artvin halkı aslında görevini yapmıştır. Dava açılması değil ödüllendirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Olaylar 2 Gün Sürmüştü

Cerattepe’de maden çıkarılması için verilen izinlerin ardından Artvinliler 2013 yılında yeni bir hukuk mücadelesi başlattı.

Yeşil Artvin Derneği’nin Rize İdare Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme 24 Aralık 2014 tarihinde ‘ÇED Olumlu’ kararını iptal etti. Ardından firma yeni bir ÇED başvurusunda bulunarak 2 Haziran 2015’te yeniden ÇED Olumlu kararı aldı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde 751 kişi ile 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’ne ÇED Olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı.

Eti Bakır A.Ş., ÇED raporu ile ilgili verilmiş bir yargı kararı olmaması nedeniyle Artvin Valiliği’ne başvurarak 15 Şubat 2016 tarihinde iş makinelerini Cerattepe bölgesine çıkarmak istedi. Artvin halkı araçları ile yola kurdukları barikatlarla iş makinelerinin bölgeye çıkmasına izin vermedi. 2 gün boyunca polis ve jandarmanın biber gazı, cop ve plastik mermi ile yaptığı müdahalelerin ardından iş makineleri Cerattepe Bölgesi’ne çıkarıldı. Olayların büyümesi üzerine Artvin heyeti ile Ankara’da görüşen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu hukuki süreç sona erene kadar Cerattepe’de çalışma yapılmaması yönünde talimat vermişti.

HAYATİ AKBAŞ