AnasayfaArtvin'den HaberlerÇAYDA ORGANİK ÜRETİME GEÇİLİYOR

ÇAYDA ORGANİK ÜRETİME GEÇİLİYOR

ÇAYDA ORGANİK ÜRETİME GEÇİLİYOR

TRABZON-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Organik Çay Tarımı Projesi’ çalışmaları kapsamında Trabzon’a gelen Beslenme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Ali Metin Kaycıoğlu ve beraberindeki uzman heyet Vali Yücel Yavuz’u ziyaret ettiler.

Ziyarette Beslenme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Ali Metin Kaycıoğlu ve uzman heyet Vali Yücel Yavuz’a organik çay tarımı hakkında bilgi verip, ilk uygulamanın yapılacağı alanlar konusunda  görüş alışverişinde bulundular.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının projesinde Doğu Karadeniz Bölgesinde yapılan çay tarımı ve üretiminin 2018 yılı içerisinde tamamen organik üretime geçeceği belirlenmiştir. Bölgemizde ilk uygulamanın yapılacağı yerlerin tespiti amacıyla uzman heyet bölgemizde incelemelerini sürdürüyor.

Kimyasal tarım ilaçlarını, hormonları ve kimyasal gübrelerin kullanımını yasaklayan, kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik insana, hayvana, nebatta ve çevreye dost bir tarımsal üretim yöntemi olan organik tarımın önemine vurgu yapan Vali Yavuz,” Çay tarımı ve sanayisinde kimyasal ilaç ve katkı maddesi kullanılmadan üretilmesi, çayımızı daha değerli hale getirdiği gibi bu organik üretim diğer tarım ürünlerinde de örnek teşkil edecektir.

Bakanlık yetkililerine bu konuya verdikleri önemden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

HAYATİ AKBAŞ