AnasayfaArtvin'den HaberlerBUGÜN 18 MART 2017 “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ”

BUGÜN 18 MART 2017 “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ”

BUGÜN 18 MART 2017 “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ”

 

ARTVİN VALİSİ DOĞANAY, “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ” DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü nedeniyle mesajlar yayınlandı.

ARTVİN VALİSİ DOĞANAY, “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ” DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Artvin Valisi Ömer Doğanay yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyoruz.

Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda yurdun dört bir köşesinden ortak bir ülküyle kardeşçe birbirine inanmış isimsiz kahramanların, Mehmetçiğin, vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtıdır.

Bundan 102 yıl önce olduğu gibi bugün de harici ve dâhili işbirlikçiler vatanımızın bütünlüğüne kastetmekte, vatanımız üzerinde hain planlarını gerçekleştirmek istemektedirler. 18 Mart 1915’te olduğu gibi 15 Temmuz 2016’da da hainlerin emelleri, yüce milletimizin vatanseverliği ve kahramanlığı sayesinde ayaklar altına alınmıştır.

Kahramanlar, Bu kutlu günde, aziz hatıralarınızı yad etmek üzere huzurunuzdayız. Rahat uyuyunuz. Emanetiniz, en değerli varlığımızdır. Bu vatanın evlatları sizleri asla unutmayacaktır.

Ruhunuz şad olsun.”

HOPA KAYMAKAMI FERİT GÖRÜKMEZ 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 102. YIL DÖNÜMÜ MESAJI YAYINLADI.

Kaymakam Görükmez mesajında şu ifadelere yer verdi: ““İstiklal Savaşı’nda elde edilen zaferin adeta bir “ön sözü’’ ve başlangıcı olan Çanakkale zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Fedakârlığın doruk noktasına ulaştığı bir var olma ve yok olma mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir.

 

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Bu duygularla; Çanakkale Zaferi’nin 102’üncü yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi de şükranla anıyorum.” dedi.,,

ARHAVİ KAYMAKAMI ŞEREF AYDIN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ NİN 102 YILI VE ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI.

Kaymakam Şeref Aydın mesajında şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale Zaferi, vatan topraklarımızı ve bağımsızlığımızı korumak için Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları tarafından, dönemin en güçlü ordularına sahip işgalci devletlere karşı kazanılmıştır. 18 Mart, “Çanakkale Geçilmez” gerçeğini tarihe altın harflerle yazdıran binlerce şehidimizin kanla yazdığı eşsiz bir tarihtir. Vatanı için gövdesini siper etmekten asla çekinmeyen Türk Milleti bağımsızlığına olan tutkusunu tüm dünyaya bir kez daha Çanakkale Zaferiyle göstermiştir.

18 Mart’ta Çanakkale’de kutsal değerleri uğruna, tüm olumsuzluklara karşı inanılmaz bir şekilde canı pahasına çarpışan Türk milleti, kara ve deniz savaşlarında düşman kuvvetlerine “Çanakkale Geçilmez” dedirterek, hür ve müstakil yaşama kararlılığını dünyaya ilan edip, vatan ve bayrağına sahip çıkmıştır.

Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce kanları ve canları pahasına dur diyen ve tüm dünyaya” ÇANAKKALE GEÇİLMEZ “dedirten büyük Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk silahlı kuvvetleri, dün Çanakkale’de olduğu gibi, bugün de, Çanakkale muharebelerini kazandıran yüksek ruha sahip olarak, ülkesine ve milletine yönelik her türlü tehdit ve tecavüzü bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır.

Bu inançla, Çanakkale Zaferi’nin 102 yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.”

BAŞKAN KOCATEPE’DEN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI YAYINLADI

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle mesaj yayınladığı mesajında, “Çanakkale Zaferi, üzerinden bir asır geçmiş olmasına rağmen hala önemini koruyan zaferin adıdır” dedi.

Başkan Kocatepe, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret, tebrik misali Çanakkale Zaferi 102’nci yılında, ülkemiz üzerindeki her türlü şer odaklarının kötü emellerine karşı daha güçlü daha büyük bir Türkiye için var gücümüzle çalışacağız. Çanakkale Deniz Zaferi, iman dolu göğüsleriyle düşmana karşı en ön safta mücadele eden ve sabahtan Allah’ı arzu edip akşamına kavuşan Türk askerinin zaferidir. Çanakkale Zaferi, üzerinden bir asır geçmiş olmasına rağmen hala önemini koruyan zaferin adıdır.

Çanakkale bir vatanın var oluş mücadelesi olduğu halde, şanlı ecdadımız, aldıkları ahlak terbiyesi gereği savaşa zulüm karıştırmamıştır. Kurşun yağmuru altında koluna girdiği yaralıyı Türk saflarına getiren, kırbalarındaki suyu paylaşan Mehmetçiklerimiz, savaşta bile insanlığın ölmediğini dünyaya ilan etmişlerdir.

Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir.

Bizler de bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi güçlü bir şekilde geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyoruz ki, yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır.

Bu vesileyle Çanakkale Zaferimizin 102. yıl dönümünü ve şehitler günümüzü tebrik ediyor, huzur ve güven içerisinde yaşadığımız bu vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimize yüce rabbimizden rahmet diliyorum.”

 

HOPA BELEDİYE BAŞKANI CİHAN’DAN 18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA MESAJI YAYINLADI

Başkan Cihan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale Zaferi’ni birinci dünya savaşı, içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk milletinin kahramanlık destanıdır.
Milletimizin zamanının en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğu büyük bir mücadeledir. Türk’ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini aynı zamanda centilmenliğini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemlidir. Tarihte eşine az rastlanılan çok uluslu güçlere karşı canları ve kanları pahasına dur diyebilen ve bütün dünya milletlerine “Çanakkale Geçilmez” dedirten büyük Türk Milleti, o dönemde Çanakkale’de olduğu gibi bugün de, aynı kararlılık ve ruhla varlığını devam ettirmektedir. Bu gün bizlere, Çanakkale’de, kahramanca savaşan, vatanımızı kanıyla, canıyla müdafaa eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyen şükranla hatırlamak, şehitlerimizin aziz emaneti olan ülkemizi korumak, maddi ve manevi bütün değerlerimizi daha yükseğe taşımak için çalışmak ve üretmeye devam etmek yakışmaktadır. Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum”.