AnasayfaArtvin'den HaberlerBORÇKALILAR GECESİ’NDE HÜZÜN VE MUTLULUK BİR ARADA YAŞANDI!

BORÇKALILAR GECESİ’NDE HÜZÜN VE MUTLULUK BİR ARADA YAŞANDI!

BORÇKALILAR GECESİ’NDE HÜZÜN VE MUTLULUK BİR ARADA YAŞANDI!

 

Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Dostluk ve Beraberlik Gecesi’nde siyasiler, bürokratlar, Sivil Topluk Kuruluşları Temsilcileri ve biri birinden değerli Artvinliler, Avcılar Hilton Hotel’in Balo Salonu’nda bir araya geldi.

Ramazan Balcıoğlu

İSTANBUL-Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Dostluk ve Beraberlik Gecesi’nde siyasiler, bürokratlar, Sivil Topluk Kuruluşları Temsilcileri ve biri birinden değerli Artvinliler, Avcılar Hilton Hotel’in Balo Salonu’nda bir araya geldi.

Yaklaşık 400 kişinin katılığı gecede mutluluk ve hüzün bir arada yaşandı. Şehitler için saygı duruşu ve istiklal Marşı tek bir ağızdan okundu. Yönetim Kurulu Üyeleri; Başkan Hüseyin Melek, Osman Bakır, Muhterem Melek, Hasibe Özkan, Volkan Kahraman, Sezen Gönenç Okcan, Mehmet Cesur, İdris Atabay, Ahmet Serdaroğlu, Ömer Dönmez ve Orhan Albayrak sahneye çağrılarak katkılarından dolayı teşekkür edildi. Gecenin anlam ve önemini anlatan konuşmayı Başkan Yılmaz Melek yaptı. Melek “Çok değerli misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Bugün çok üzgünüz. Afrin’de 11 askerin şehit olması haberi herkeste derin yaralar oluşturdu. Her şeye rağmen hayat devem ediyor. Üzüntüyü de sevinci de bir arada yaşamayı kabullenmiş bir toplumuz. Afrin’de Terör unsurlarına karşı yapılan operasyonda Allah’ın izniyle Türk askeri başarıya ulaşacaktır. Gönül isterdir ki bir tane bile şehidimiz olmasın! Fakat maalesef oldu. Kahraman Mehmetçiğimize selamet, şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehit yakınlarına da baş sağlığı diliyorum” dedi.

Salonda derin bir sessizlik oluşurken konuşmasına devam eden başkan Yılmaz Melek “Gecemize katılarak kıymetli vakitlerini ayıran sizlere teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliği, yan yana, gönül gönüle olmayı ancak böyle gecelerde sağlıyoruz. Birbirimizi görerek, gurbeti sılaya, sılayı gurbete getirmişçesine özlem gideriyoruz. Bir bütün ve büyük bir aile olduğumuzu hatırlıyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki beraberiz. Gecemizi düzenlenmesinde emeği geçen kardeşlerimize ve yönetim Kuruluna huzurlarınızda teşekkür ederim” dedi.

Sunuculuğunu Esra Yıldız’ın yaptığı gecede kısa bir konuşma yapan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla “Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum, Türkiye’nin başı sağ olsun. Hepimizin içi yanıyor. Bu terör belasından Allah’ın izniyle kurtulacağız. Kahraman askerlerimizin yanındayız. Bu zor günleri aşacağız, Türkiye istediği huzura ve güvene kavuşacak” dedi.

İsrafil Kışla, Artvin ile ilgili yapılan yatırımlardan da kısa bir bilgi vererek “Muratlı Kapısı için Türkiye tarafından her şeyi yapmış durumdayız. 12 Kilometre Gürcistan tarafından yol yapılması gerekiyor. Bunu beklemekteyiz. Artvin sahilini rahatlatacak proje için her şey hazır. Cankurtaran Tüneli ile birlikte Borçka’nın önü de açılmış olacak. Turizmde hak ettiği yeri alacak. Yusufeli, Şavşat ve Ardanuç için devem eden turizm ve yol projelerimiz devem ediyor. Özellikle Sarp Sınır Kapısı’nın yeniden düzenlenmesi ve hizmete açılması bizi rahatlatacak” dedi. Kışla eşinin ameliyattan yeni çıktığını belirterek salondan erken ayrıldı.

Gecede Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan da kısa bir konuşma ile Borçka’nın sorunlarına ve yapılması gereken projelerine değindi.

Gecede Samida Müzik Grubu sahne aldı. Artvin ezgilerinin her rengini yansıtan müzik dinletileri ile ayakta alkışı hak etti. Türkçe, Hemşince, Lazca ve Gürcü dillerinde söyledikleri ezgilerle konuklar mest oldu. Bayar Şahin’in sahne almasıyla birlikte konuklar piste akın etti. Sanatçılar arasında Neslihan Özaltun ve Filiz Yıldırım olunca sahne hiç boş kalmadı. Neslihan-Filiz ikilisi Borçkalıları coşturdu. Artvinli sanatçılardan Ahmet Evbaşı ve Uğur Dayal, Akerdiyonda Mürsel Akdemir gecenin onur konuklarıydı. Kendini Fahri Artvinli kabul eden genç sanatçı Seyhan Güler ezgileri ile gece son buldu.

Gecede konuklar arasında Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin’imizin gururu Acarlar Şirketler Grup Başkanı İsmet Acar, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Oğuz Acar, Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, Prof. Dr. İbrahim Şenol, Prof. Dr. Hulusi Acar, Hakim Haydar Aydın, Doç. Dr. İsmail Barış, Opr. Dr. Yaşar Sönmezoğlu, Opr. Dr. Sacit Oktay, Emekli Albay Hüseyin Işık, Emekli Hakim Ahmet Müsteba Özbek, Engin Uçak, Rasım Işıkaltun, Orhan Ardinç, Cemil Boz, Emre Dağaslan, Mehmet Cebeci, Erdem Ülgen vardı.

İstanbul STK’ları Temsilcileri; Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu Başkanı Kenan Satır, Artvinliler Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Atilla Öztürk, Artvinliler Hizmet Vakfı Eski Başkanı Hakan Bekar, İSARF Eski Başkanı Sinan Temiz. Hemşinliler Hizmet Vakfı Başkan Vekili Mehmet Altınkaya, Kemal Makaroğlu, Lütfü Kolçak, Gürcistan Dostluk Derneği ve KARDEF Başkanı Alırıza Altunel, Macahel Vakfı Başkanı Süleyman Köse, Arhavi Derneği Başkan Yardımcısı Savaş Şivil, Bursa Borçkalılar Derneği Başkanı Yüksel Odabaşı, Borçkaspor Kulübü Başkanı Şükrü Melek, Borçkaspor Futbolcusu Hamza Gezmiş, Gürcü Kültür Evi Başkanı Erdal Küçük, Yusufeli Derneği Başkanı Tayfun Kaplan, Şavşat Şenocak Derneği Başkanı Sayım Uzun, Şavşat Dutlu Derneği Başkanı Temel Evbaşı, Şavşat Sebzeli Derneği Başkanı Ensar Şimşek, Ataşehir Artvinliler Derneği Başkanı Tuncay Akın Orhan, Şavşat Pınarlı Köyü Derneği Başkanı Türker Ünlü, Esenyurt Artvinliler Derneği Başkanı Ali Yazıcı, Şavşat Yoncalı Köyü Derneği Başkanı Erkan Doğan, Şavşat Üzümlü Köyü Derneği Başkanı Öner Demir, Aşağı Yukarı Maden Köyü Derneği Başkanı Selahattin Gürdül, Gürcü Kültür Merkezi Başkanı Havva Aydın, Cevizli Köyü Derneği Başkanı Yaşar Başar, Çiftlikköy Derneği Başkanı Yasın Koca, Gürcü Dil Öğretmeni Natali Dvali ve 08artvin Dergisi Genel Koordinatörü Beyhan Balcıoğlu katıldı.