AnasayfaArtvin'den HaberlerBORÇKA HAYAT BOYU ÖĞRENME, KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

BORÇKA HAYAT BOYU ÖĞRENME, KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

BORÇKA HAYAT BOYU ÖĞRENME, KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

 

Borçka İlçe Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı.

 Hayati Akbaş

 BORÇKA-Borçka İlçe Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı.

Borçka Kaymakamlığı toplantı salonunda Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek’in başkanlığında yapılan komisyon toplantısında Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, HEM ve ASO Müdürü Turgay Özder, diğer daire müdürleri, okul müdürleri, STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

 

Toplantıda Borçka Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Tugay Özder yaptığı açılış konuşmasında; “Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 58. Maddesi gereği Yaygın Eğitim Çalışmaları kapsamında kurum ve kuruluşlarla iş bölümü yapmak, kaynakları birleştirmek, ortak çalışmaları birlikte gerçekleştirmek amacı ile yılda 2 kez toplanır.

 

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönemde Mesleki ve Teknik Kurslarda 265’i erkek, 709’u bayanın katıldığı 54 kursta 974 kişi, Genel Kurslarda ise 390’ı erkek, 427’si bayanın katıldığı 52 kursta toplam 817 kişi öğrenim görmüştür. 2. Dönem itibari ile açmayı planladığımız kurslar is, YGS, LYS hazırlık kursları, 1. Ve 2. Kademe okuma yazma, bilgisayar işletmenliği-operatörlüğü, kişisel gelişim ve eğitim, müzik ve gösteri sanatları, el sanatları teknolojisi, bahçecilik, hasta ve yaşlı hizmetleri, inşaat teknolojisi, güzellik saç bakımı hizmetleri, ahşap teknolojisi, sanat ve tasarımı alanı, spor, tesisat teknoloji ve iklimlendirme alanı, yabancı diller alanı, yiyecek-içecek hizmetleri, aile-çocuk gelişimi ve eğitim kurslarının açılmasını planladıklarını” belirtti.

 

Toplantıda Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan; “Milli Eğitimin Yaygın Eğitim kurslarını önemsiyoruz. Dünyanın ve ülkemizin en önemli konusu işsizlik, istihdam. Belediyemizin rutin çalışmalarımızın yanı sıra ilçe ekonomisine katkı sunmak için her sektörde kalifiyeli ve belgesi olmayan kişiler için kursların daha fazla açılması, halkımıza becerinin yanında meslek öğretiyor olması son derece önemli. Ne demişler sanat altın bileziktir. Belediyemiz bünyesinde Borçka Karagöl işletmeciliği 29 yıllığına kiraladık. Hem ilçe ekonomisine katkı hem de gelecek olan turistlerimizin gözünde saygınlığımız daha da artması için bir takım projelerimizi var, inşallah bu projelerimizi gerçekleştirdiğimizde hem istihdam artmasından ziyade, ilçemize gelişmekte olan güçlü bir Türkiye’miz için katkı sağlamamızı gerektiğine inanıyor, bunun yanında da ilçemizde de ciddi bir turist potansiyelinin artacağı için turizme yönelik eğitim alanlarının açılması ve yaygınlaşması için elimizden gelen tüm çabaları sarf edeceklerini” ifade etti.

 

Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek; “Geçtiğimiz günler yaygın ve ulusal basında ilçemiz Borçka barajı üzerinde yapılmakta olan kafes balıkçılığı sektöründe Japonya ülkesine yapılan balık ihracatı sonrasında ihtiyaca binaen özellikle bayanlarımız için yaklaşık 40 kişilik istihdam hizmeti kursu öğretimi, bunun dışında okuma-yazma kurslarımıza çok önem verdiğimizi, iş makineleri, turizm sektörü hizmetleri kurslarının açılmasını önerdi.

 

Toplantıdaki katılımcılardan ayrı ayrı görüşleri alındıktan sonra Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek’in katılımcılara teşekkür konuşmasıyla sona erdi.