AnasayfaArtvin'den HaberlerBORÇKA GÜREŞEN KÖPRÜSÜNÜN İHALESİ YAPILDI, BÖLGE HALKININ HAYALİ GERÇEK OLUYOR

BORÇKA GÜREŞEN KÖPRÜSÜNÜN İHALESİ YAPILDI, BÖLGE HALKININ HAYALİ GERÇEK OLUYOR

BORÇKA GÜREŞEN KÖPRÜSÜNÜN İHALESİ YAPILDI, BÖLGE HALKININ HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Borçka Güreşen Havzasında yer alan 8 köyün Borçka İlçesine ulaşımında kullandığı karayolunu yaklaşık 25 kilometre kısaltacak Güreşen Köprüsü ihalesinin yapıldığını ifade ederek projenin en kısa sürede hayata geçirileceğini müjdeledi.

ARTVİN-Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Borçka Güreşen Havzasında yer alan 8 köyün Borçka İlçesine ulaşımında kullandığı karayolunu yaklaşık 25 kilometre kısaltacak Güreşen Köprüsü ihalesinin yapıldığını ifade ederek projenin en kısa sürede hayata geçirileceğini müjdeledi.

Yöre halkın uzun süredir hayalini kurduğu, Borçka Muratlı Baraj Gölü üzerinde inşa edilecek olan Güreşen, Çavuşlu, Çaylı, Güneşli, Güzelyurt, Şerefiye, Boğazköy ve Yeşilköy Köyü olmak üzere toplam 8 köyün ilçeye ulaşımda kullandığı karayolunu 25 kilometre kısaltacak olan Güreşen Köprüsünün ihalesi 15.12.2016 (bugün) yapıldı.

Güreşen Vadisinde ki 8 köyde yaşan yaklaşık 15 bin insanı yakından ilgilendiren Güreşen Köprüsü 270 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde olacak.

Güreşen Köprüsünün ihalesinin yapılması dolayısıyla Borçka Acarlar Meslek Yüksek Okulunda düzenlen bilgilendirme toplantısına katılan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ’da programda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ı telefonla arayarak bir görüşme yaptı. Kışla,  bu görüşmeyi telefonun hoparlöründen salondakilere de dinletti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan bu görüşmede bu viyadüğün Artvin ve Borçka Halkı için ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını ifade ederek,  “Artvin ve Borçka ne kadar güzelse, bir o kadar da zor bir coğrafya. Bu zor coğrafyada yaşayan insanlara hizmet etmek bizleri fazlasıyla memnun ediyor.  Arkadaşlar bugün ihaleyi başlattılar. Yasal süreç işliyor. En kısa sürede bitirip insanlarımızın hizmetine sunmuş olacağız. Biliyorum İsrafil Bey beni biran önce bitirin diye sıkıştıracak, bende arkadaşları sıkıştıracağım ve inşallah biran önce bitirir ve hizmete sokarız. Memleketimize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

Milletvekili Kışla’ da Bakan Arslan’ın bu sözleri üzerine kendisine teşekkürlerini sunarak “Bu hizmet size nasip oldu. Bu viyadük 10 yıldan beri bölge halkının arzusuydu. Yıllardır bu günü bekliyorlardı. Bugün ihalesini yaptınız ve sizlerden Allah Razı olsun, inşallah açılışını da sizlerle birlikte yaparız” dedi.

Kışla,  konuşmasının devamında “ Bugün saat 11’de ihalesi yapıldı. Yarında son karar verilecek. Biz bu süreci bildiğimiz halde sosyal medyada kullanmadık. Askı süresi uzamasın diye süreyi kısa tutmak adına teklif usulü ihaleye çıkıldı. Bu işi yapabilecek firmalar davet edildi. Bizde ihale yapılmadan bunu kamuoyu ile paylaşmadık.  Allah milletimize zeval vermesin. Cumhurbaşkanımıza sağlık sıhhat versin. 2001’den beri millete hizmet için koşturuyor. Ülkemizin her tarafı 50 yıldır almadığı yatırımı alıyor. Hizmetten başka bir derdimiz yok. En büyük gücümüzde millet olarak sizlersiniz. Halkımıza hizmet etmekten daha güzel bir şey yok. Bugüne kadar hiç yalanın üzerine siyaset yapmadık. Yapamayacağımız hiçbir işin sözünü vermedik. Dürüst siyaset yaptık. Bu viyadüğü hayata geçirmek kolay olmadı. İğneyle kuyu kazar gibi yavaş yavaş bu noktaya gelindi. Burada birçok insana teşekkür borçluyuz. Bu serüven o bölgenin muhtarlarının il özel idaresine dilekçesiyle başladı. Bu konu iki kere bakanlar kurulunda tartışıldı. İl Özel idare, Karayolları ve DSİ arasında bir protokol yaptırdık. İstiyorduk ki karayollarının da burayla bir bağı olsun. Çok büyük bir proje il özel idaresinin imkânlarıyla yapılacak bir proje değil. Dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Bey’in Artvin ziyaretinde gündeme geldi. Bu süreçte hep strateji uyguladık.  Adım adım ilerledik. Lütfü Elvan Bey bakanlığı döneminde ekonomik olarak destek olacağının sözünü verdi. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’in son bakanlığı döneminde de ondan da söz aldık. Ve Ahmet Arslan’Bey’in bakanlığı döneminde bugün ihalesini yaptık. En kısa süre içinde de temeli atılır. Bu eserin Borçka’ya kazandırılmasında emeği olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Ulaştırma Bakanlarımıza, Karayolları ve DSİ Genel Müdürlükleri ile Bölge Müdürlüklerine, İl Özel İdare Genel Sekreterimize, Valimize ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Çok tarihi bir gün” diye konuştu.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ise, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirilen hain terör saldırısını lanetleyerek saldırıda şehit olan 44 vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve ülkemize de baş sağlığı diledi.

Türkiye’nin etrafının adeta bir ateş çemberi olduğunu kaydeden Atan bu coğrafyada ayakta durabilmenin yolunun birlik ve beraberlikten geçtiği söyledi.

Atan konuşmasında “ Göreve geldiği günden beri dur durak bilmeden Borçka’nın yıllardan beri biriken sorunlarını çözmek çalışıyoruz. Bu süreçte milletvekilimiz Ankara’da yürüttüğü işlerle bize çok büyük destek oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise,  “ Allah birliğimiz dirliğimiz bozmasın. Bu birlik ve beraberlik içinde olma durumunda hepimize büyük görevler düşüyor. Vali olarak bana, vekilimize ve en önemlisi siz vatandaşlarımıza önemli vazifeler düşüyor. Armudun sapını, üzümün çöpünü bir kenara bırakıp vatan millet mevzu bahisse gerisinin teferruat olduğunu unutmayalım. Sayın vekilimize Artvin’e yaptığı hizmetlerden dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum. Birlikte çok daha güzel işlere imza atacağız. Bu köprü iki yakayı birleştirdiği gibi inşallah gönüllerimizi de birleştirir.” dedi.

Programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, İlçe Belediye Başkanı Aslan Atan ile köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HAYATİ AKBAŞ