AnasayfaArtvin'den HaberlerBİLBİLAN’DAN “SON SÜRÜ” DE YOLA ÇIKTI!

BİLBİLAN’DAN “SON SÜRÜ” DE YOLA ÇIKTI!

BİLBİLAN’DAN “SON SÜRÜ” DE YOLA ÇIKTI!

 

“Hayvancılık Her Geçen Gün Ölüyor!”

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kış kendini dağların zirvesinden gösterdi. Yaylaların son konukları da yollara düştü. Vakit artık köye dönme zamanı. Hayvanların ağıllarda beslenme zamanı. Hayvan yetiricilerinin sürekli artan oyu, yemi tedarik etme ve cepten yedirme zamanı. Hopalı Özer Altunkaya Bilbilan Yaylası’nın son sakini olarak Hopa’ya doğru yola çıktı. Hayvan yetiştiricileri Bilbilan’dan Hopa’ya yaklaşık 135 kilometrelik yolu 15 gün süren yolculuğunda hayvanlarını yol boyunca otlata otlata indiriyor. Özer Altunkaya kendisi dâhil 3 kişi 2 at, 1 eşek, 5 köpekle sürüsünü köyüne doğru indirirken karayolunu kullanıyor. Bu nedenle dikkatli bir şekilde yürüdüklerini dile getiriyor.

Hayvancılık Zor Bir İştir!

Hayvancılığın zor bir iş olduğunu, günümüzde ise daha da zorlaştığını belirten Altunkaya, “Bilbilan Yaylası’nın son konukları olarak biz de yola düştük. Hopa’ya gidiyoruz. Koyun ve az sayıda keçiden oluşan sürümüzü otlatarak, dinlenerek iniyoruz. 15 gün boyunca süren bu yolculukta 2 at, 1 eşek, 5 çoban köpeği ile yoldayız. 3 kişiyiz. Mecburen Karayolunu kullanıyoruz. Bu nedenle çok dikkatli bir şekilde yürüyoruz. Önden ben gidiyorum. Sürü arkadan geliyor. Araçlara dikkat çekiyorum. Araçlardan bize selam veriyorlar. Herkes bize saygı duyuyor, sevgi gösteriyor. Çünkü biz bu işi hala yapmaya gayret gösteriyoruz. Hayvancılık zor bir iştir. Şimdi daha da zorlaştı.

Zahmeti Büyük Emeğimizin Karşılığı Yok!

Bakın ben bunu buradan söylüyorum. Yakın zamanda bu sürüyü de bulamayacaklar. Çünkü ot pahalı, yem pahalı, dışarıdan ucuz et getirmeler, bütün bunlar hayvancılık sektörüne darbe vurmaktır. Biz çektiğimiz çilenin hangisini sayayım. Bu hayvanların eti, sütü, yağı, peyniri ucuz et diye sattıklarıyla nasıl kıyas edilir? Aynı fiyatla satmamızı nasıl isterler? Bu hayvanlar 5-6 aydır yaylada besleniyor. Bizim bütün hayatımız bunların peşinde geçiyor. Dünya ile irtibatımızı kesiyoruz. Ama karşılığı yok. Hayvancılığın gelişmesi için bize destek verilmeli. Kolay değil, hiç kolay değil. Hayvancılık dededen, babadan geliyor.

Yetkililere Sesleniyorum Hayvancılık Ölüyor!

Eskiden Bilbilan’a çıkan sürünün haddi hesabı olmazdı. Her yerden koyun, keçi ve sığırların sesleri gelirdi. Her geçen yıl bitti. Bundan sonra da azalmaya devam edecek. Kimse bunu yapmayacak. O zaman bizi bulamayacaklar. Hayvan yetiştiricileriyle yakından ilgilensinler. Sorunlarını dinlesinler, desteği gerçek hayvan yetiştiricilerine versinler. Onları gerçekten teşvik etsinler. Emeklerinin karşılığını alamayacaksak biz bu zor meşakkatli işi niye yapalım? Biz de insanız? Bizim de dayanabileceğimiz bir sınır var. Ben bunları konuşurken çok büyük üzüntü duyuyorum. Ama bir tehlikeyi de yetkililere haykırmak istiyorum. Hayvancılık ölüyor. Vakit varken bizim sesimize kulak versinler” dedi.