AnasayfaArtvin'den HaberlerBAYRAKTUTAN MADEN İŞÇİLERİNİ TBMM KÜRSÜSÜNDEN SAVUNDU

BAYRAKTUTAN MADEN İŞÇİLERİNİ TBMM KÜRSÜSÜNDEN SAVUNDU

BAYRAKTUTAN MADEN İŞÇİLERİNİ TBMM KÜRSÜSÜNDEN SAVUNDU

 

CHP’li Bayraktutan Murgul’da İşten Çıkartılan Maden İşçilerinin Haklarını TBMM’de Savundu

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “O insanlar çocuklarına para veremiyorlar, evlerini geçindiremiyorlar, yakıt alamıyorlar. Banka borçları var. 6 bin nüfuslu bir ilçede 630 kişinin işten çıkarılmasının ne demek olduğunu bir düşünün. Büyük bir yanlışlık var, bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekir. Bir demokratik talepte bulundu diye, maaşlarıyla, ücretleriyle alakalı bir iyileştirme talebinde bulundu diye bir ilçe nüfusunun direkt veya endirekt olarak tamamını etkileyecek olan bir düzenlemeyi, işten çıkarmayı şiddetle reddediyoruz. Murgul’da bir sosyal patlamaya yol açabilecek bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma şöyle: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Artvin’in Murgul ilçesinde ciddi anlamda bir sorun var. Sorun şu: 6 bin nüfuslu bir ilçede Türkiye’nin en önemli maden ocaklarından biri var ve Eti Bakır tarafından işletilen bu maden ocağına ilişkin olarak her yıl işçilerin bir zam talebi var, doğal olarak. Bu yıl da, 2017 yılının 18 Aralığından itibaren de işçiler, işverenle alakalı olarak, kendilerinin maaşlarına zam yapılmasına ve bazı iyileştirmeler yapılmasına ilişkin taleplerde bulundu ama ne yazık ki hemen arkasından, 2018 yılı geldiği zaman 9 Ocakta şirket tarafından işlerin yavaşlatıldığı gerekçe gösterilerek 11 Ocak tarihi itibarıyla işletme kapatıldı, müdürleri de dâhil olmak üzere Murgul’daki bütün işçiler işten çıkartıldı değerli milletvekilleri.

Talep neydi? Yüce Parlamentodan bunu Türkiye’ye açıklamak istiyorum. Talep şuydu: Ortalama maaş şu: 1.700 lirayla 2.930 lira arasında değişen maaşlar var. Aynı işi yapan işçiler var, farklı ücret alıyorlar değerli arkadaşlarım, 100 kişi civarında da bu şekilde işçi var. 60 tane işçi de meslek hastalıklarından dolayı hastanelerde tedavi görüyor, bunlarla alakalı iyileştirme talepleri var. Diyorlar ki: “Yüzde 25 bizim maaşlarımıza zam yapılsın, ayrıca 2 maaş ikramiye verilsin.” Bundan daha insani bir talep olabilir mi değerli arkadaşlarım? İnsani bir talepte bulunuyor işçiler. Ee, ne yapıyor? 2018 Türkiye’sinde yetkili firma -nereden güç aldığını bilmiyoruz- bu talepleri görür görmez işçiler iş yerini terk etmemiş olmasına rağmen onlara diyor ki: “Evinize dönün, “…”(X) Xevinize dönün.” Evlerine gönderiyor değerli arkadaşlarım. Murgul’da Eti Bakır İşletmesini kapatıyor; müdürlerini, bürokratlarını hepsini evine gönderiyor. Murgul 6 bin nüfuslu bir ilçe değerli arkadaşlarım, 6 bin nüfuslu bir ilçe. Düşünün ki Murgul ilçe, merkezinde 630 işçiyi siz evlerine gönderiyorsunuz. Bu ne demektir biliyor musunuz? Karda, kışta, bir ocak ayında bu ailelerin, bu işçi ailelerinin durumunu düşünebiliyor musunuz? Parlamento kör ve sağır mıdır değerli arkadaşlarım? Yirmi gündür, yirmi beş gündür Çalışma Bakanına ulaşmaya çalışıyorum. “Sayın Bakan, bakın Murgul’da bir sosyal patlama olacak, gerçekten vahim bir durum var. Bu vahim durumun düzeltilmesi lazım.” diyorum. Duvara mı konuşuyoruz, hiçbir ses gelmiyor. Randevu talebinde bulunuyorum, randevu taleplerimize karşılık gelmiyor değerli arkadaşlarım.

Bakın, bu yerlerle alakalı olarak İŞKUR’da söz konusu firmanın adı yok, bir taşeron firmanın adı var, Eti Bakır işletmesinin adı yok. Taşeron firmanın adı olduğu için bunlar işsizlik maaşı da alamıyorlar, tazminat alamıyorlar, geçici işçi konumuna düşürmüşler, işsizlik maaşı filan da alamıyorlar, hiçbir gelirleri yok değerli arkadaşlarım. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. İŞKUR’a yapmış oldukları bildirimde bu işçilerle alakalı bunların maden işsizi olduğuna ilişkin bir bildirim de yok. Hangi taraftan tutarsanız tutun dökülüyor değerli arkadaşlarım. O nedenle buradan Hükûmete sesleniyorum. O iş adamının çok ünlü bir iş adamı olduğunu biliyorsunuz. O iş adamı, Artvin’in Murgul ilçesinde 2006 yılından beri o madenin kaymağını yiyor. Bakın, bu Parlamentodan kendi dinliyorsa ona da sesleniyorum. On iki yıldır Murgul’da en önemli şeylerinden gelir elde etti, milyonlarca dolar kazandı. 630 işçiyi kenara koyarak, onları mağdur ederek nereye götüreceğini zannediyor, ne yapacağını zannediyor değerli arkadaşlarım?

O nedenle, buradan, yüce Parlamentodan bir kere daha sesleniyorum. Bakın, o insanlar çocuklarına para veremiyorlar, evlerini geçindiremiyorlar, yakıt alamıyorlar değerli arkadaşlarım. Banka borçları var. 6 bin nüfuslu bir ilçede 630 kişinin işten çıkarılmasının ne demek olduğunu bir düşünün değerli arkadaşlarım. (CHP sıralarından alkışlar) Böyle bir tabloda biz diyoruz ki hayır efendim, bunun düzeltilmesi gerekir; büyük bir yanlışlık var, bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekir. Bir demokratik talepte bulundu diye, maaşlarıyla, ücretleriyle alakalı bir iyileştirme talebinde bulundu diye bir ilçe nüfusunun direkt veya endirekt olarak tamamını etkileyecek olan bir düzenlemeyi, işten çıkarmayı şiddetle reddediyoruz ve kabul etmiyoruz değerli arkadaşlarım. (CHP sıralarından alkışlar)

Burada bakanlardan kimse yok. Lütfen, bunu müdahale edin. Bakın, eğer müdahale etmezseniz Murgul’da bir sosyal patlamaya yol açabilecek bir durumla karşı karşıyayız, Murgul’da acil durum ilan edin. Eğer bu şirket bunu açamıyorsa acil durum ilan edin değerli arkadaşlarım. Gerçekten vahim bir durumla karşı karşıyayız. Yarın bir gün eğer bu şirkete gücünüz yetmiyor, eğer bu maden şirketinin yerindeki bu işletmeyi açamıyorsanız size bir önerim var, Murgul’u da kapatalım hep beraber, Murgul’u da kapatalım değerli arkadaşlarım, kapısına bir kilit koyalım, madem öyle bunları canlı canlı mezara gömelim.

O anlamda buradan bir kere daha sesleniyorum, Hükûmete sesleniyorum, şirket yetkililerine sesleniyorum; bu yanlıştan geri dönün, Murgul maden işçisinin mağduriyetini giderin diyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”

Kamuoyunu aydınlatmak açısından kısa bir açıklama, bir dakikalık açıklama da AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışladan geldi.

Kışla: En kısa zamanda tekrar fabrika açılıp işçiler işlerine başlayacaklar

Kışla TBMM’de yaptığı açıklamada; “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, çok değerli Artvinli hemşerilerim; Murgul’da işçilerin birkaç gün işi bırakması sonucu işverenin de fabrikayı kapatması gibi bir durumla karşı karşıyayız. Doğrusu biz, bir an önce iş barışının sağlanması yönünde… Konu bize intikal ettikten sonra konuyu Başbakanımızla, 2 kere Çalışma Bakanıyla, 2 kere Enerji Bakanıyla ve defalarca da şirket yetkilileriyle görüşmeler yaptım ve en kısa zamanda tekrar fabrika açılıp işçiler işlerine başlayacaklar. Bu müjdeyi de buradan vermiş olmak istedim” diye konuştu.