AnasayfaArtvin'den HaberlerBAYRAKTUTAN, CHP VE ARTVİN GAZETECİLER CEMİYETİ GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADİ

BAYRAKTUTAN, CHP VE ARTVİN GAZETECİLER CEMİYETİ GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADİ

BAYRAKTUTAN, CHP VE ARTVİN GAZETECİLER CEMİYETİ GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADİ

Her yıl 10 Ocak günü çalışan gazeteciler günü olarak kutlanıyor.

CHP Artvin Milletvekili yayınladığı mesaj ile Gazetecilerin gününü kutladı

 

ARTVİN– CHP Artvin Milletvekili yayınladığı mesaj ile Gazetecilerin gününü kutladı. Bayraktutan mesajında şu ifadelere yer verdi:  “Yerel yönetim ve merkezi yönetimle milletimiz arasında çok önemli bir köprü görevi gören basın, katılımcı ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüz bilgi çağında zor şartlar altında kamu görevini yerine getiren basın emekçileri, geçmişte olduğu gibi bugün de çok önemli bir yere sahiptir. Bir fedakârlık mesleği olan basın sektöründe özellikle yerel yayın organlarının özverisi takdire şayandır.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Çalışan Gazeteciler Gününde çok sayıda gazetecinin işsiz olduğunu kaydeden Bayraktutan, “Çalışan gazeteciler ise iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından, haberi haber gibi yazıp kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkından yoksun. Torpil, rüşvet ve kara para aklama dahil ucu iktidara dokunan yolsuzluk haberlerini yazamıyorlar, yayamıyorlar, program yapamıyorlar. Yazmaya kalkanlar da ya işten atılıyor ya da kraldan çok kralcı gibi davranan sözde medya yöneticileri tarafından haberleri sansürleniyor veya çöpe atılıyor. Sansürü bile yetersiz bulanlar köşeleri kapatıyor, ekranları karartıyor. İktidar tarafından künyelere bile müdahale ediliyor” ifadelerini kullandı.

Gazeteci halkın gözü, kulağıdır. Yaptığı haberler, yorumlar ile hem kamuoyunu bilgilendirir hem de denetim ve uyarı görevini yapar. Yapılan yanlışları ortaya koyup eleştirir. Doğruları, güzellikleri haber yapıp umutları yeşertir. Gazetecilerin olmadığı uygar dünya düşünülemez. Gazetecinin çalışma ve yazma özgürlüğünün olmadığı, yazdıklarının sansürlendiği, baskı altında tutulduğu, yazdıklarından dolayı hapislere atıldığı bir dönemde demokrasiden ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir.

En kısa zamanda basın emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklarının geliştirilmesi, basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması böylece halkın haber alma hakkının güvenceye alınması gerekir. Doğru bilgi, doğru ve tarafsız haber herkesin hakkıdır. Gazeteciliğin ana görevleri arasında ilk sırada olan toplumu bilgilendirme hakkı, aynı zamanda vatandaşın doğru haber alma hakkıyla eş değerdir. Gazetecilere yapılacak engelleme, vatandaşın haber alma hakkını engellemek demektir.

Gazetecilere önemli imkanlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle o günden beri kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü’nün basın çalışanlarının sorunlarının konuşulup çözüm yolları aranması nedeniyle önemli olduğunu düşünüyorum. CHP İktidarında Basın çalışanlarının sorunları çözüme kavuşacaktır. Basın emekçilerimizin hak ettikleri itibarı ve özlük haklarını da yine CHP İktidarı sağlayacaktır.

Bu vesileyle radyo, dergi, internet, gazete ve televizyonlarımız başta olmak üzere medyamızın her türlü kolunda çalışan tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Artvin CHP’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ali Yücel Kurt, 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü”  münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İl Başkanı Kurt yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ”Basın; Halkla yöneten ve yöneticiler arasında köprü kuran, iletişim yoluyla, yapılan çalışmaların halka ulaşılmasını sağlayan ve halkın yönetimden isteklerini demokratik haklar olarak taleplerini aktarmak ve bunları da yaparken yönetici ve kişilerin temel hak ve hürriyetlerini de saygılı olmayı, hukukun evrensel değerlerinden asla ödün vermeden; bunları yaparken de hiçbir menfaat, çıkar gözetmeden veya gruplarına bağlı kalmadan ön yargılardan uzak, toplumsal değerlere bağlı ve saygılı kalarak görev yapmalarıdır.

Örneğin son günlerde ulusal tartışma konusu olan anayasa değişikliğinin “bu bir rejim değişikliğidir”.Halka anlatımında siz çalışan gazetecilerimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

İşte; Bu neden ve nedenlerden dolayı diyoruz ki Basın ve yayının gelişmişliği o ülkede demokrasinin varlığını ve derinliğini göstermektedir. Basın çalışanları da o ülkede korkusuzca yazılarını kaleme almaları da basın özgürlüğünün derinliğini göstermektedir. İşte biz o yüzden diyoruz ki basın; demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarındandır.

Bu vesileyle;10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar huzur, barış ve sağduyulu yıllar getirmesini temenni eder sevgi ve saygılarımı sunarım.”

 

Artvin Gazeteciler Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayındı. Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Yönetim Kurulu adına yayınladığı mesajda, ilimizde de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri sadece ilçemize değil, internet aracılığı ile tüm dünya ya ulaşan güçlü basınımız tüm hemşerilerimizin ve Artvin halkı için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

AGC Başkanı Alkan mesajında; “Yeri geldiğinde fiziksel ve duygusal olarak çok zor şartlarda çalışmak zorunda kalan basın mensuplarının yaptıkları işten beklediği tek kazancın maddiyat olmadığı, sadece hayatını geçindirmek ya da daha çok kazanmak olmadığı,  yapılan için manevi boyutlarının da bulunduğu, her ortamda canı pahasına verilen uğraştan bellidir.  En doğru haberi halka ulaştırmak için verilen emek ve çaba, paylaşılan fikirler ve duygular ile mesai saatlerinin pek de söz konusu olmadığı bu meslekte kazanılan manevi zenginliğin, ne kadar çok insana ulaşılırsa o oranda arttığına inanıyorum. Herkesi daha çok gazete daha çok dergi okumaya, okurken de edinilen bilgiler kadar o bilgilerin bize nasıl ulaştığını bir kez düşünmeye davet ediyorum. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan ve zamanla yarışan basınımızın, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir görevi vardır. İlimizde de bu önemli göreve katkıda bulunan, yerel ve ulusal basının temsilcileri olan değerli basın mensuplarımız, yurttaşlarımızın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirmektedir ve getirmeye devam edecektir. İlimizde de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri sadece ilimizde değil, internet aracılığı ile tüm dünya ya ulaşan güçlü basınımız tüm hemşerilerimizin ve Artvin halkı için gurur kaynağıdır. Dünya ile paylaştığımız bu zenginlik Artvin’imiz için büyük bir avantaj ve kazanımdır. Gazetecilere ekonomik ve sosyal imkânlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarken, görevi başında hayatlarını kaybeden basın şehitlerine bir kez daha Allahtan rahmet diler,  medyamızın tüm fikir işçilerine en içten sevgi ve selamlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

HAYATİ AKBAŞ