AnasayfaArtvin'den HaberlerBAYRAKTUTAN CANKURTARANTÜNELİ VE CERATTEPE’NİN PEŞİNİ BİRAKMİYOR

BAYRAKTUTAN CANKURTARANTÜNELİ VE CERATTEPE’NİN PEŞİNİ BİRAKMİYOR

BAYRAKTUTAN CANKURTARANTÜNELİ VE CERATTEPE’NİN PEŞİNİ BİRAKMİYOR

 

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada yapımı yılan hikâyesine dönen Cankurtaran Tünelini yeniden gündeme taşıdı.

Bayraktutan Artvin’deki yasaklar ve Cerattepe’yi de TBMM gündemine taşıdı

Akparti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Bayraktutan’a cevap verdi. “sorunları aştık, Cankurtaran Tüneli 2017 yazına varmadan açmayı planlıyoruz” dedi.

Hayati Akbaş

ANKARA– CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada yapımı yılan hikâyesine dönen Cankurtaran Tünelini yeniden gündeme taşıdı. Bayraktutan Artvin’deki yasaklar ve Cerattepe’yi de TBMM gündemine taşıdı

Akparti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Bayraktutan’a cevap verdi. “sorunları aştık, Cankurtaran Tüneli 2017 yazına varmadan açmayı planlıyoruz” dedi.

Artvinliler, Yetmiş beş aydır Artvinliler tünelin bitmesini bekliyor.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada yapımı yılan hikâyesine dönen Cankurtaran Tünelini yeniden gündeme taşıdı. Bayraktutan TBMM Genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Değerli milletvekilleri, 29 Ekim 2010’da Artvin’de, Artvinliler için bir kâbus hâline gelen, Artvin’i Hopa’ya bağlayan, Rize’ye bağlayan Cankurtaran Tüneli’nin temel atma töreni yapıldı. O törenin yapıldığı tarihte ben de il başkanı olarak bulunuyordum. Dönemin Ulaştırma Bakanı şimdiki Başbakan törenin açılışında bir konuşma yaptı, üç satırlık konuşmadan bir pasaj paylaşmak istiyorum -29 Ekim 2010, dikkat edin- “Ey Artvinliler, böylece sizlerin yarım asırlık hasretini sona erdiriyoruz. Ferhat ile Şirin’in buluştuğu gibi, bu tünel, Hopalılarla Borçkalılar, Artvinlilerle Ardahanlılar ve Erzurumluları buluşturacak, Artvin’in kaderini üç yıldan kısa bir sürede bitirecek ve Türkiye’nin en uzun tüneli olacak.” diyordu değerli arkadaşlarım. Eğer şimdiki Sayın Başbakanın bu sözleri doğru olsaydı Ferhat ile Şirin tarihte hiç buluşmayacaktı değerli arkadaşlar, hiç buluşmayacaktı.

Bakın, o tarihte, ben izliyorken, dönemin müteahhidini yanına çağırdı, dedi ki: “Gel bakayım buraya -İsimleri de veriyorum şirket yetkililerinin: Birinin adı Bilal Çelik, diğerinin adı Esat Ulu- bir kurban pazarlığı yapalım.” dedi. İhale şartnamesinde ihalenin dokuz yüz on günde, otuz ayda biteceğine ilişkin amir hüküm vardı. Sayın Başbakan, o zamanın Ulaştırma Bakanı dedi ki: “Hayır, bunu kabul etmiyorum, bunu dört ay daha erkene çekeceğiz, yirmi altı ay.” El sıkıştılar, ben de oradaydım. “Kabul mü?”, “Kabul.” “Var mısın?”, “Varım.”, “Tamam mı?” “Tamam.” Biz, kalktık hepimiz alkışladık, dedik ki: “Ne kadar güzel, Artvin’in bu kaderini ortadan kaldırıyorlar.”

Değerli arkadaşlarım, o tarihten bugüne kadar yirmi altı ayda biteceği iddia edilen tünelle alakalı olarak kaç ay geçti biliyor musunuz? Yetmiş beş ay geçti değerli Artvinliler, saygıdeğer Büyük Millet Meclisinin milletvekilleri. Yetmiş beş aydır Artvinliler tünelin bitmesini bekliyor.

Bakın, on beş güne yakındır Artvin’deydim. Artvin’in bir kaderi var, büyük bir sıkıntısı var. Artvin’de hastalar -Allah göstermesin- bir kalp krizi geçirdiği zaman, Artvin Devlet Hastanesinde anjiyo ünitesi yok, insanları ambulanslarla oradan öbür tarafa, en yakın devlet hastanesi niteliğinde olan Rize’ye göndermeye çalışıyoruz ama bakıyoruz ki hastalar Rize’ye giderken kardan dolayı, dağdaki bu ulaşım yetersizliklerinden dolayı bu dağı aşamıyorlar.

Geçen hafta bir koordinasyon toplantısı yapıldı -basına sızdı- Vali Kara Yolları Bölge Müdürüyle beraber bir toplantı yapıyor “Bu yol ne zaman bitecek?” diyor. Bana verilen bilgilere göre, basına sızan bilgilere göre 2018’de bitmesi çok zor çünkü bağlantı yollarıyla alakalı 2 firmanın arasında ihaleden kaynaklanan bir sorun var, Kamu İhale Kurumunda itirazlı olarak duruyor.

Değerli, sayın bakanlardan burada kimse var mı bilmiyorum, değerli AKP milletvekilleri, bu konuyla alakalı şu anda bakın, cenaze orada duruyor. Hopa’da Cankurtaran Tüneli kapalı. Yapılmasıyla alakalı gereken girişimi yaptınız, teşekkür ediyorum ama bir yandan da yetmiş beş aydır bir cenazeyi orada saklıyoruz. Ben buradan soruyorum. Bundan önce de bakın, 4 kere sordum, 4 kere, yazılı soru. Soruyorum, “Bu tünel ne zaman açılacak?” Vallahi taştan ses var, Ulaştırma Bakanından, Başbakandan ses yok. (CHP sıralarından alkışlar) 4 kere soru sordum, yazılı soru, Meclis araştırmasında sordum. Bütün Artvinliler bekliyor ki, bu tünel ne zaman açılacak? Ben de yüce Parlamentodan bütün Artvin’e, bütün Parlamentoya, Türkiye’ye sesleniyorum: Hani Ferhat ile Şirin buluşacaktı? Ne zaman buluşacak bu Ferhat ile Şirin? Niye zamanında bitirmediniz? Niye zamanında bu bitmiyor? Artvinliler bu çileyi niye çekiyor? O dağda 1,5 metre karda bu kâbusu neden yaşıyorlar? Bunun bir an önce bitirilmesini talep ediyoruz değerli arkadaşlarım. Onunla alakalı girişimlerde bulunulması istiyorum.

Artvin’deki yasakları kaldırın artik

Bunun haricinde bir problemimiz daha var: Artvin’de olağanüstü hâlle alakalı yasaklar devam ediyor. Basın açıklaması yapmak yasak, toplantı gösteri yürüyüşü yapmak yasak. Artvin’de fiilen vali olan bir iş adamı var, o koyuyor yasakları, vali de koymuyor. Kaldırın bu yasakları, kaldırın bu aymazlığı ortadan.

Değerli arkadaşlarım, Cerattepe’yle alakalı ki Artvin’in en büyük sorunu, Cerattepe başımızda bir bela olarak duruyor, Hükümetle yaptığımız görüşmelerde dediler ki: “Namus şeref sözü veriyoruz size. Yargılama süreci bitmeden, yargı herhangi bir şekilde kesinleşmiş karar vermeden Cerattepe’ye müdahale etmeyeceğiz.” diye namus şeref sözü verdiler. Ama buna rağmen biliyoruz ki, şirket orada çalışmalarına devam ediyor değerli arkadaşlarım. Bu çalışmaları bir an evvel durdurup, yargı sürecinin sonucunu beklemek durumundayız.

Havaalanına Artvin’den 126,Rize’den 34 km. mesafe ismi Artvin-Rize. Bu yanlıştan dönün artik.

Bir başka sorunumuz daha var: Havaalanı. Bakın, bu havaalanının ismi “Artvin-Rize Havaalanı” havaalanının ortada olması gerekiyor, her 2 ile de aynı uzaklıkta olması gerekiyor. Artvin Valiliğinden havaalanına 126 kilometre, Rize Valiliğinden havaalanına 34 kilometre. Biz mi hesap bilmiyoruz, bizim hesabımızda mı bir yanlışlık var değerli arkadaşlarım? Bu yanlışlıkların bir an evvel düzeltilmesi gerekiyor, Artvin’in mağduriyetlerinin bir an evvel önlenmesi gerekiyor. Memleketimiz kırıktır, arazisi kırıktır, arazimiz bayırdır ama şunu bilin, bunlara rağmen kararımız hayırdır diyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

İsrafil Kışla “Cankurtaran Tünelini 2017 yazına varmadan açılması planlanıyor” dedi.

Bayraktutan’in konuşması ardından cevap hakki doğduğu için söz alan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla bir konuşma yaptı. Kışla Konuşmasında şunları söyledi:Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Hopa tüneli devam eden en büyük tünellerden bir tanesi, 5.300 metre, çift tüp olarak başladı. Tabii, geç kaldığı doğrudur. Tünel bitti aslında fakat Hopa tarafında bağlantı yollarındaki kamulaştırmadan dolayı bir yıl bir kayıp var. Diğer taraftan, Kamu İhale Kurumundaki itirazlar son buldu, firma netleşti, sözleşme yapıldı. İnşallah, 2017 içerisinde, bu yaza varmadan açılması planlanıyor. Bir an önce biter ve Artvinli de inşallah amacına ulaşmış olur diyorum. Bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim”.