AnasayfaArtvin'den HaberlerBAYRAKTUTAN CANKURTARAN TÜNELİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

BAYRAKTUTAN CANKURTARAN TÜNELİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

BAYRAKTUTAN CANKURTARAN TÜNELİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

 

Cankurtaran Tüneli’nin ocak ayında açılacağını söyleyen Başbakan’a CHP’li Bayraktutan’dan, şubat ayı oldu açılış yok hatırlatması.

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yapımı yılan hikâyesine dönen Cankurtaran Tünelini hakkında TBMM başkanlığına soru önergesi verdi.

Bayraktutan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:  “29 Ekim 2010 tarihinde temelini attığınız Artvin – Hopa Cankurtaran tünelinin temel atma töreninde yapmış olduğunuz konuşmada şöyle demiştiniz “… Böylece sizlerin yarım asırlık hasretinizi sona erdiriyoruz. Ferhat’ın Şirin ile buluştuğu gibi bu tüneller Hopalılar Berçkalılar ile, Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin’in kaderini üç yıldan kısa bir süre sonra bu tünel bitecek ve Türkiye’nin en uzun olma özelliğini taşıyacak” şeklinde yapmış olduğunuz konuşmanızın sonunda 910 günde tamamlanması gereken projenin daha erken tamamlanabilmesi için projenin yüklenici firma temsilcileri Bilal Çelik ve Esat Ulu’yu kürsüye çağırarak firma temsilcileri ile pazarlık yaptığınız ve tünelin iki yıl iki ayda tamamlanması sözünü aldığınız bütün kamuoyunun bildiği bir gerçektir.

Konu ile ilişkin TBMM’de vermiş olduğum Yazılı Soru Önergeleri, Genel Kurul Konuşmaları, Meclis Araştırma Önergeleri neticesinde 16 Aralık 2017 tarihinde Ak Parti Artvin İl Kongresinde “… Önümüzdeki Ocak ayının sonunda açılıyor… İnşallah Ocak sonu açılışını yapacağız.”  ifadelerinize rağmen Şubat ayının ikinci haftasında dahi cankurtaran tünelinin trafiğe açılmadığı aşikardır.

Bu bağlamda;

  • Cankurtaran tüneli neden açılamamaktadır?

 

  • Türkiye Cumhuriyetinin Ulaştırma Bakanını ve şuan Başbakanını defalarca yanıltan kimdir? Neden vermiş olduğunuz hiçbir tarihte Cankurtaran tüneli açılmamıştır?

 

  • Cankurtaran tünelinin ihale bedeli ne kadardı? Bugüne kadar ne kadar harcama yapılmıştır? Aradaki zararın sorumluları kimlerdir?”