AnasayfaArtvin'den HaberlerBATUM ÖNEMLİ BİR KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

BATUM ÖNEMLİ BİR KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

BATUM ÖNEMLİ BİR KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

 

1.ULUSLARARASI MESLEKİ VE TEKNİK BİLİMLER KONGRESİ BATUM’DA YAPILDI.

HOPAPORT GN. MÜDÜRÜ ÖZER’DE KONGREYE KATILARAK SUNUM YAPTI

Hayati Akbaş

BATUM-Gürcistan’ın Acara Özerk Bölgesi Başkenti Batum Turizm yatırımları ile artık Uluslararası kongrelerin de yapıldığı merkezlerden biri olmaya doğru gidiyor. Bunun ilk adımı 1. Uluslararası Mesleki ve Teknik Bilimler Kongresine ev sahipliği yaparak attı.

Wyndham Batumi Hotel salonlarında gerçekleşen kongreye branşlarında uzman çok sayıda akademisyen ve işadamı katıldı. Kongre dönem başkanlığını Prof. Dr. Salih Öztürk yaparken, kongreye konuşmacı olarak Prof.Dr. Otar  Gogolıshvılı, Prof.Dr. Caner Karavit, Prof. Dr. Lile Tandilava, Doç.Dr. Mehmet Çavaş ve Doç.Dr. Emzar Kakhidze katıldılar.

UMTEB kongresine 161 bildiri kabul edilerek sunumu gerçekleştirildi. Kongreye HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Veysel Tatar ile birlikte “Sürdürülebilir Limanlar Liman Çevre Yönetim Sistemleri” ve “Avrupa Kafkasya Asya Ulaştırma Koridoru (Traceca) Kapsamında Hopa Limanın Rolü” konularını içeren iki sunum gerçekleştirdiler.

Kongreye Artvin’den katılan AÇÜ Öğretim görevlilerinin sunumları damga vurdu. Öğr. Gör. Veysel Tatar’ın sunduğu  “Deniz taşımacılığının iklim değişikliği üzerindeki etkileri” ve “Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi”,  Öğr. Gör. Nurullah Yelboğa “Üniversite Öğrencilerinin Yaşlılık Algısı: Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu Öğrencileri Örneği” ve “Borçka Acarlar MYO Öğrencilerinin Sosyal Medya kullanımları”, Yrd. Doç.Dr. Murat Berberoğlu- Yrd. Doç.Dr.  Muhammed Ardıç ve Yrd. Doç.Dr. Uğur Uzun’un ortak sundukları “Üniversitenin Kobi Performansı Üzerine Etkisi: Artvin Örneği”, Serden Başak ve Kazım Onur Demirarslan’ın ortak sundukları “Artvin Merkez-Borçka Arasındaki Serbest Akan Suların Yaşama Muhtemel Etkileri Ve Çözünmüş Oksijen Konsantrasyonlarının Tespiti”, Öğr. Gör. Cuma Kara  ve Yrd. Doç. Dr. İlknur Bekem Kara’nın birlikte sunduğu “  Borçka Acarlar MYO Öğrencilerinin İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Farkındalıklarının İncelenmesi” sunumları da UMTEB kongresinde ilgi gören sunumlar arasında yerlerini aldı.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’e kongre sonrası kongreye sunumları ile katkı verdiği için bir teşekkür belgesi verildi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer kongre sonrası yaptığı değerlendirmede son dönemlerde peşpeşe gerçekleşen kongrelerin artık sektörlerde kendini yenileme ve dönüştürme adına ciddi katkılar sunduğunu, Kurumların kurumsallaşmaya her zamankinden daha çok önem vererek bugünden yarının uluslararası ekonomik gelişmelere kendilerini hazırlamada önem arz ettiğini ifade ederek “HOPAPORT olarak bizim işimiz de kendimizi bu tür Uluslararası kongrelerde tanıtmak, hedeflerimizi ve neleri nereye kadar yapabileceğimizi sektör temsilcilerine duyurmaktır. HOPAPORT bugünün uyuyan bir devidir. Çünkü HOPAPORT’un bağlı bulunduğu CİNER ve İMİKS Holding’in ve grup şirketlerinin Uluslararası ticaretteki potansiyelleri bizim geleceğe güvenle ve ümitle bakmamıza neden olmakta ve bizde kendimizi bugünden yarına bunun bilinci içinde hazırlamaktayız.

Deniz Taşımacılığı geleceğin Uluslararası ticaretinde payını sürekli artıracaktır. Ülkemizde de yapılan onlarca modern ve potansiyeli yüksek limana yapılan yatırımda bunun göstergesidir. Karayolundaki büyük araç yükü her gün beraberinde sıkıntılar doğurmaktadır. Bu yükün Deniz veya demir yolu taşımacılığına aktarılmasının hesaplarının yapıldığı bir süreçten geçiyoruz. İşte Bakü-Tiflis-Kars demiryolu gibi projeler hep bu ihtiyaçlardan doğmaktadır.

Biz HOPAPORT olarak tüm bu gerçeklerin ışığında yatırımlarımızı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bizim tek eksiğimiz demiryolu bağlantımızın olmamasıdır. Hopa-Batum Demiryolu projesini de bu gerçeklerden yola çıkarak gündeme taşımaya devam ediyoruz. Bir taraftan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Diğer taraftan Hopa-Batum Demiryolu, Cankurtaran tünelinin hizmete alınması, Sahara Tünelinin yapımının tamamlanması önümüzdeki yıllarda HOPAPORT’un potansiyelini bir-kaç kat artıracak projelerdir.

Biz bunları öngörerek çalışmalarımıza devam ederken, diğer taraftan da limanımızı her platformda tanıtmaya devam ediyoruz ve edeceğiz ’de.

Batum’da düzenlenen 1. UMTEB Kongresi da amacına ulaşarak sona ermiştir. Kongreyi organize edenlere de teşekkür ediyorum. Bu arada AÇÜ Öğretim Görevlisi Sayın Veysel Tatar hocamıza da katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.