AnasayfaArtvin'den HaberlerBAŞKAN CİHAN’DAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI YAYINLADI

BAŞKAN CİHAN’DAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI YAYINLADI

BAŞKAN CİHAN’DAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI YAYINLADI

 

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

HOPA-Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 68. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayan Başkan Cihan , “İnsan özgürlüğünün temel değerlere dayalı olarak ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle 68 yıl önce Birleşmiş Milletler tarafından beyan edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden insanların mahrum bırakıldığını söyleyebiliriz. Ne yazık ki dünyamız, 2016 yılında da farklı coğrafyalarda gerçekleşen vahim insan hakları ihlallerine sahne olmuş, insani değerlere yönelik saldırılar devam etmiştir. Küreselleşen dünyada insan hakları ihlallerinin yalnızca bu ihlallerin yaşandığı ülkeler için değil, dünya barışı ve istikrarı için de bir tehdit olduğu görülmektedir.

Bu itibarla, farklı coğrafyalarda gerçekleşen insan hakları ihlalleri ve insani krizlere karşı sessiz kalmamanın tüm uluslararası camianın önemli bir sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Yaşananlar cezasız kalırken mazlumların çığlıklarına maalesef kulak tıkandı. Kriz ortamından istifade etmeye çalışan gruplar ve bazı siyasi partilerin ırkçılığına ve yabancı düşmanlığına şahit oluyoruz.

Özellikle bu güne baktığımızda Avrupa dâhil dünyanın çoğu gelişmiş ülkesinde dili, dini, rengi ve kültürü faklı olanlar ötekileştirilmek de ve ayrımcılığın kurbanı olduğunu görebiliyoruz. Bilindiği gibi ülkemiz, dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa, zulme ve hukuksuzluğa karşı çıkmaya insanlığın vicdanı olmaya ve mazlumların yanında yer almaya devam edecektir. İnsan Hakları Günü’nün Suriye, Irak, Filistin, Myanmar ve Afrika’daki mazlumlar ve mağdurlar başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

HAYATİ AKBAŞ