AnasayfaArtvin'den HaberlerAŞKLARI ENGEL TANIMADI

AŞKLARI ENGEL TANIMADI

AŞKLARI ENGEL TANIMADI

 

ARTVİN-Artvin’in Ardanuç ilçesinde oturan bedensel engelli Özcan Küçük (40), yaklaşık 1 ay önce internette “chat” yaparken, Bursa’da oturan Yeliz Pehlivan (28) ile tanıştı.

Engelliler sitesinde haber okuduğu sırada tanışan ve bir ay boyunca internette yazışan ve cep telefonu aracılığıyla mesajlaşan gençler, birbirlerini severek evlenmeye karar verdi.

Küçük ve Pehlivan ailesi gençlerin evlenme isteğine olumlu karşılamasının ardından düzenlenen düğünle evlendi.

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Aşık Efkari Kültür Salonunda düzenlen düğün törenine Artvin Valisi Ömer Doğanay eşi Esma Doğanay Hanımefendi, Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu, genç çiftlerin aileleri, yakınları ile Ardanuç halkı katıldı.

Genç çiftler düğün töreninde pistin ortasında oluşturulan oyun halkasına katılarak bir süre horon oynadı.  Çiftin ailesi ve yakınları da düğünde mutluluklarını paylaştı.

Düğün töreninde gelin ve damada cumhuriyet altını hediye eden Vali Doğanay, çiftlere ömür boyu mutluluklar diledi.

Genç çiftlerin birbirlerini hiçbir engel tanımdan insan hayatının en önemi dönüm noktalarından birisi olan evlilik müessesine adım atmalarından duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay,” Gençlerimizin inşallah bu önemli günlerinde ve bundan sonraki günlerinde de hem vali olarak hem devlet olarak hep birlikte yanlarında olacağız. Hep beraber dirlik olacağız. Bir milletin, bir toplumun en önemli temel müessesesi aile müessesesidir. Bu müessese inancımız açısından da gelenek ve göreneklerimiz açıcında da en kutsal en önemli müessedir. Bu müesseseyi yaşatmak toplum olarak üzerimize düşen en önemli vazifedir. Bu kutsal yuva ne kadar güçlü olursa inşallah milletimizde, devletimizde o kadar kuvvetli olacaktır. Bu görev en başta bu yuvayı kuran gençlerimize düşüyor. Evlilik sabır ve fedakârlık istiyor. Genç çiftlerimize iyi günde ve kötü günde bir ömür boyu mutluluklar diliyorum. Allah mesut etsin” dedi.

Artvin Ardanuç Güleç köyünde dünyaya geldiğini ve hayatını burada idame ettirdiğini belirten bedensel engelli Özcan Küçük,” 16 yaşındaki iken tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım.  Bu durum beni hayata asla küstürmedi. Aksine yaşama sevincimi pekiştirdi ve artırdı. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadım hep mücadele ettim.” dedi.

Eşiyle engelliler sitesinde gezinirken tanıştığını anlatan Özcan,” İnternet sitesinde gezinirken Yeliz’le tanıştım. Yaklaşık 25 gün sosyal medya ve cep telefonuyla görüşerek birbirimizi tanıdık. Aradan geçen zamanın ardından engelli olduğumu bildiği halde Yeliz benimle evlenmeye karar verdi. Bunu duyduğumda dünyanın en mutlu insanı ben oldum. Allah’ıma bu günleri gösterdiği için binlerce kez şükürler oldun. Bugünde Ardanuç’ta dünya evine giriyoruz.” dedi.

Mutlulukları gözlerinden okunan ve çok heyecanlı olduğu gözlenen Yeliz Pehlivan ise eşiyle internet sitesinde tanıştığını ve kendisinin engelli olmasını kabul ederek evlenmeye karar verdiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Eşinin dürüstlükle bedensel engelli olduğunu ve yıllardır tekerlikli sandalyeye bağlı olarak yaşamak durumunda olduğunu saklamadan kendisine söylediğini kaydeden Pehlivan,” Eşimin kendisi gibi bedensel engelli iki kız kardeşi olduğunu söyledi. Arkadaşlığımız 25 sürdü. Sosyal medyadan ve cep telefonu ile sürekli görüşerek birbirimizi tanıdık ve çok sevdik. Evlenmeye karar verdik. Çok mutluyuz.” dedi.

Eşini çok sevdiği her şeyi göze alarak evlendiğini belirten Pehlivan, “Severek evleniyoruz. Hiç pişman değilim. Allah’ım pişman etmesin. Engel sadece bedende değil,  beyinlerdedir, kalplerdir. Ben gurur duyuyorum engelli eşimle evlenmekten. Ailesini ve engeli kız kardeşlerini çok seviyorum ve onlara kendi ailem gibi bakacağım. Bizlerin evlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

HAYATİ AKBAŞ