AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’İN İMAR HARİTASI ÇIKARILDI

ARTVİN’İN İMAR HARİTASI ÇIKARILDI

ARTVİN’İN İMAR HARİTASI ÇIKARILDI

 

Artvin Belediyesi Şehrin bir önemli sorununu daha çözerek İmar Planını yeniden çıkardı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi Şehrin bir önemli sorununu daha çözerek İmar Planını yeniden çıkardı. Artvin Belediyesi tarafından hazırlanan ve Artvin Belediye Meclisi’nce kabul edilen il merkezindeki mahalleleri ve mücavir alanları kapsayan 1/1000 ölçekli İlave Revizyon Uygulama İmar Planı ve 1/5000 ölçekli İlave Revizyon Uygulama Nazım İmar Planı askıya çıktı.

En son 1992 yılında revize edilen Artvin’in imar planı yıllar sonra yeniden güncellenerek Artvin’in imar haritası çıkartıldı.

Artvin Merkez’indeki 7 mahalleyi, Seyitler, Salkımlı ve Şehitlik Köylerinin mücavir alanlarını içeren 1/1000 ölçekli İlave ve revizyon İmar Planı, Artvin Belediyesi’nin 5 Aralık 2018 tarihli Meclis toplantısında uygun görülerek, alınan kararla onaylandı.  Artvin Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından askıya çıkarılan plan, ilgililerce incelenmek üzere Artvin Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde ayrıntılı bilgi alarak incelemelerde bulanabileceklerdir.

Konuya ilişkin evraklara, aynı zamanda Artvin Belediyesi’nin ‘www.artvin.bel.tr’ resmi internet sayfasından da ulaşılabileceği belirtildi. 1/1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı ve 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama Nazım İmar Planı 30 gün askıda kalacaktır.

Şehir Planlı, Programlı Bir Şekilde Gelişip Büyüyecek

Artvin’in İmar Planına Esas Jeolojik- Jeoteknik çalışmaları,  yaklaşık 134 Adet Sondaj (2.058 m.), 15 Adet Araştırma Çukuru (30 m.), 97 Noktada MASW (Sismik kırılma P dalgası alımı dahil), 22 noktada çok elektrotlu özdirenç etüdü (48 elektrotlu, 1-5 m.), 7 noktada çok elektrotlu özdirenç etüdü (24 elektrotlu, 1-5 m.), 30 noktada mikrotremör çalışması yapılarak sonuçlandırıldı.

Bu sonuçların üzerine revize edilen imar planı Artvin Belediye Meclisi’nce kabul edildi.  İl merkezindeki mahalleleri ve mücavir alanları kapsayan 1/1000 ölçekli İlave Revizyon Uygulama İmar Planı ve 1/5000 ölçekli İlave Revizyon Uygulama Nazım İmar Planı askıya çıktı. Yapılan imar planıyla şehrin planlı, programlı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi hedefleniyor.

Yeni imar planının Aralık ayı Belediye Meclisinde onaylanması sonrasında açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’in büyümesi ve gelişmesi açısından 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Başkan Kocatepe; “ Yeni imar planıyla şehrin imar haritasını ortaya çıkarmış olduk. Elhamdülillah göreve geldiğimiz yıl şehrin gelişmesi ve büyümesinde ki en büyük engellerden biri olan 1992 yılında yapılmış imar planıyla yönetilmesiydi. Yaptığımız çalışmalar bugün itibariyle sonuçlanmış ve yeniden Artvin’in imar haritasını çıkarmış olduk. Şehrin ihtiyaçları karşılamakla beraber Şehrin geleceğini daha sağlam ve emin adımlarla bu imar planı sayesinde planlamaya devam edeceğiz” dedi.

İMAR PLANI NEDİR?

İmar planı, imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri ayrıntılarıyla gösteren üzerine kadastral durumu da işlenmiş plana deniyor.

İmar planı bir arsanın imar planına ve imar yönetmeliğine göre nasıl kullanılabileceğini bildiren ve belediyece düzenlenerek istek üzerine arsa sahibine verilen belgedir. İmar parselinin boyutlarını, sınırlarını imar planında kullanım şeklini ve yapılacak yapının teknik şartlarını belirten belgedir.