AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’İN İLK VE TEK RUHSATLI HAYVAN PAZARI ARDANUÇ’TA İNŞA EDİLİYOR

ARTVİN’İN İLK VE TEK RUHSATLI HAYVAN PAZARI ARDANUÇ’TA İNŞA EDİLİYOR

ARTVİN’İN İLK VE TEK RUHSATLI HAYVAN PAZARI ARDANUÇ’TA İNŞA EDİLİYOR

1-4

Artvin’de,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi kapsamında hayvan pazarı temel atma töreni gerçekleştirildi.

 ARTVİN-Artvin’de,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi kapsamında hayvan pazarı temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

Artvin’in Ardanuç ilçesinde düzenlenen “Ardanuç Hayvan Pazarı”  temel atma törenine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Artvin İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından proje tanıtım sinevizyon gösterimi ile başlayan törende Ardanuç Halk Eğitim merkezi folklor ekibi de bir gösteri sundu.

 

Törende konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur inşa edilecek olan havan pazarının Artvin’in ilk ve tek ruhsatlı hayvan pazarı olacağını ifade etti.

 

Okur,  Ardanuç Hayvan Pazarı inşasının tamamlanmasıyla aynı anda 470 büyük baş ve 100 küçükbaş hayvanın pazarlanabileceği bir yere sahip olunacağını söyledi.

 

Pazarın Artvin ve Ardanuç’taki hayvancılık sektörüne çok önemli bir katma değer sağlayacağını vurgulayan Okur “ Bu hayvan pazarı yüzde 100 hibe ile yapılıp belediyemize devredilecektir. AKAK Projesi kapsamında ilimizde bugüne kadar 12 dekar alanda 49 adet sera, 218 dekar alanda 83 kapama bahçesi, 57 dekar alanda 27 bal tesisi ve diğer projelerle beraber 7 milyon 61bin liralık yatırım yapılmıştır. 110 bin hektar mera alanı, 112 bin adet küçükbaş, 56 bin adet büyük baş hayvan varlığına sahip ilimizde; toplam mera alanlarının yüzde 15’i, büyük baş hayvan varlığımızın yüzde 18’i, küçükbaş hayvan varlığımızın da yüzde 44’ü Ardanuç’ta bulunmaktadır” dedi.

 

-Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu “Ardahan’da yapılmış çokta başarılı olmuş bir proje”-

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ise,  bakanlık olarak kırsal alanda önemli yarımlar yaptıklarını belirterek,  bakanlığın hedefleri arasında tarımsal alt yapı ve kırsal kalkınmanın önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

 

Fıratoğlu, “ Kırsal kalkınmayı bakanlığımız değişik kaynaklarla desteklemektedir. Genel bütçe, Avrupa Birliği fonları ve bölgesel kalkınma ajansları gibi değişik vasıtalarla bu projeleri destekliyoruz. Bu bölgede hayvan pazarı önemli bir ihtiyaç. Ardahan’da yapılmış çokta başarılı olmuş bir proje. Üreticilerimizin hayvanlarını değerinde satmasına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır” dedi.

 

Bugüne kadar Avrupa Birliği fonlarıyla birlikte kırsal kalkınma yatırımlarına yapılan toplam destekleme miktarının 5 milyar lira civarında olduğunu ifade eden Fıratoğlu,  şunları söyledi:

 

“Alınan desteğin 3 misli yatırım yapıldığı düşünüldüğünde kırsal alanda 15 milyar liralık yatırım yapılmış oluyor. Bunun da diğer sektörlere yansıma düşünüldüğünde bakanlığımızın kırsal alanda ne kadar büyük işler yaptığını, ticaret hacmi yarattığını kamuoyunun takdirine sunuyorum. Bu projeyi önümüzdeki Eylül ayına kadar tamamlayacağız. Genç çiftçi projesi kapsamında Cumartesi günü hayvanlar Trabzon Limanına gelecek ardından Artvin’in tüm hayvanları kısa süre içinde dağıtılacak” diye konuştu.

 

-Artvin Valisi Ömer Doğanay,   Ekim 2017’de 11 Bin 400 Üreticimizin Hizmetine Sunulacak-

 

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise,  temeli atılan hayvan pazarının 2017 yılı Ekim ayında hayvan üreticilerinin hizmetine sunulacağını söyledi.

 

Projenin toplam maliyetinin 2 milyon lira olduğunu belirten Doğanay “Ardanuç’tan giden kurtulur sözü, bundan sonra Ardanuç’a dönen kurtulur olacak inşallah. 470 büyükbaş, 100 küçükbaş hayvan kapasiteli, 18 bin metrekare alanda inşa edilecek, Ardanuç hayvan pazar, ilçe merkezinde 50 köye hitap edecek olup, yaklaşık 11 bin 400 üreticimizin hizmetine sunulacaktır. İnşaat bittikten sonra hayvan pazarı, işletilmek üzere Ardanuç Belediyesine devredilecektir” dedi.

 

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ise,  Ardanuç Hayvan Pazarı projesinin Ardanuç ekonomisine ciddi bir katkı sunacağını belirterek, “Bu projeyi hayata geçiren Ardahan- Kars- Artvin Kalkınma Ajansına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından temel atma töreniyle program sona erdi.

 

Temel atma törenin ardından Vali Doğanay ve beraberindekiler Artvin İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Talip Işık’ı ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

HAYATİ AKBAŞ

1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8