AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE YILDA 11 BİN TON ÇÖP TOPLANIYOR

ARTVİN’DE YILDA 11 BİN TON ÇÖP TOPLANIYOR

ARTVİN’DE YILDA 11 BİN TON ÇÖP TOPLANIYOR

 

Artvin şehir merkezinde günde yaklaşık 30 ton olmak üzere, yılda 11 bin ton çöp toplanıyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin şehir merkezinde günde yaklaşık 30 ton olmak üzere, yılda 11 bin ton çöp toplanıyor.

Bir yılı daha geride bıraktığımız bu günlerde şehrin istatistik haberlini vermeye devam ediyoruz. Belediyelerin en büyük hizmetlerinden biri olan ve Artvin Belediyesi’nin de oldukça iyi yaptığı şehrin çöp temizleme çalışması yılsonu itibariyle ilginç rakamlara ulaştı.

Artvin Merkez’de bulunan, 7 Mahalle, Seyitler Köyü, Kafkasör Yaylası, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi olmak üzere 920 çöp konteynırından günde yaklaşık 30 Ton çöp toplanıyor.  Her gece faklı bölgelerde yoğun çalışmalarını sürdüren belediye çalışanları 1 TIR, 3 çöp aracıyla farklı noktaları gezerek mahalle ve sokak aralarındaki çöpleri topluyor. 920 çöp konteynırından toplanan çöpleri şehre 15 kilo metre uzaklıkta bulunan yeni çöp döküm alanına boşaltılıyor.

Öte yandan birçok belediyenin büyük gelir kaynağı olarak kullandığı, fakat Artvin Belediyesi’nin ücret almadığı kül toplama hizmeti ise vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Salı ve Cuma günü olmak soba ve kaloriferden çıkan kül atıkları toplanarak şehirden uzak çöp alanına boşaltılıyor.

Yılda 115 Ton Tıbbı Atık

Ayrıca Artvin Belediyesi Mali Çevre Kurulu kararıyla Trabzon’dan gelen bir firma, Artvin Belediyesi kontörlünde tıbbı atıklar toplanıyor. İlimizde tesis olmadığında Trabzon’dan gelen firmanın tesisi olması neticesinde yapılan protokolle yılda yaklaşık 115 Ton tıbbı atık toplanıyor.