AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE YARALI HALDE BULUNAN YAVRU KIZIL DAĞKEÇİSİ KARS’A SEVK EDİLDİ

ARTVİN’DE YARALI HALDE BULUNAN YAVRU KIZIL DAĞKEÇİSİ KARS’A SEVK EDİLDİ

ARTVİN’DE YARALI HALDE BULUNAN YAVRU KIZIL DAĞKEÇİSİ KARS’A SEVK EDİLDİ

 

Artvin’de vatandaşlar tarafından köy yolunda yaralı halde bulunan ve tedavi edilmesi içi yetkililere teslim edilen yavru kızıl dağkeçisi Kars’a sevk edildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de vatandaşlar tarafından köy yolunda yaralı halde bulunan ve tedavi edilmesi içi yetkililere teslim edilen yavru kızıl dağkeçisi Kars’a sevk edildi.

Artvin Merkeze Bağlı Pınarlı Köyü’nde bulunan Porta Kilisesi’ni ailesi ve iş arkadaşlarıyla birlikte gezmeye giden Taner Akdemir yol kenarında yaralı olarak buluğdu yavru kızıl dağkeçisini kendi aracıyla Artvin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne getirerek yetkililere teslim etti.

Taner Akdemir’in 7 yaşındaki kızı Ecrin ve 3 Yaşındaki kızı Elvin yavru dağ keçisine İpek ismini taktılar.

Artvin Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciler Birliği Veteriner Hekimi Taner Eldemir’in ilk muayenesinin ardından arka ayaklarını kullanamadığı, bacaklarında ve karın bölgesinde yaralar olduğu belirten Eldemir, yavru kızıl dağkeçisi Kafkas Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesine sevk edildiğini ifade etti.

Artvin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciler Birliği Veteriner Hekimliğine götürülen yaralı yavru kızıl dağ keçisinin burada ilk tedavisi yapıldı. Veteriner Hekim Taner Eldemir yavru keçinin tahmini 40 günlük olduğunu ifade etti.

Eldemir, “Arka bacaklarında bir felç durumu söz konusu. Elle yaptığımız muayenede kırığa rastlamadık. Röntgenle bakıldığı zaman kırık bulunabilir. Çünkü iki bacağında da felç görünüyor. Doğuştanda felç olma ihtimali var. Yaralarına bakıldığında yırtıcı bir kuş tarafından saldırıya uğradığını gözüküyor. Teknik ekipman ve tesisat yönünden zayıf olduğumuzdan dolayı, bunu en yakındaki Kars ilindeki veteriner hekim fakültesine göndereceğiz. Gerekli tedavileri orada yapılacaktır” diye konuştu.

Yavru Kızıl Dağkeçisini bulan Taner Akdemir’de yolda gördükleri yavru dağkeçisinin kaçamadığını görüp yakından bakınca yaralı olduğunu fark ettiklerini söyledi.

Akdemir, “Porta ‘ya gezi düzenlemiştik. Porta yolunda bulduk. Yolda annesiyle beraberdi. Annesi kaçınca bunun kaçamadığını gördük. Yaklaşıp bakınca arka ayaklarının hiç tutmadığını fark ettik. Tahminime göre atmaca ya da doğan vurmuştur. Bayağı korkmuştu. Vücudunda yaralar var. Bizde arkadaşlara aldık milli parklar getirerek yavru karacaya yardım etmek istedik” dedi.