AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE YABAN HAYATINA BİN FİDAN

ARTVİN’DE YABAN HAYATINA BİN FİDAN

ARTVİN’DE YABAN HAYATINA BİN FİDAN

1-3

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğünün “Yaban Hayatının Desteklenmesi” projesi kapsamında Ortaköy’de vatandaşlara ücretsiz olarak yabanıl meyve fidanı dağıttı.

ARTVİN-Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğünce yabani hayvanların aç kalarak köylere ve kent merkezine inme riskine karşılık merkez ilçeye bağlı Ortaköy köyünde vatandaşlara bin adet yabanıl meyve fidanı dağıtıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğünün “Yaban Hayatının Desteklenmesi” projesi kapsamında Ortaköy’de vatandaşlara ücretsiz olarak yabanıl meyve fidanı dağıttı.

Vali Doğanay, burada yaptığı konuşmasında,  Artvin’de yaban hayatın zengin olduğuna işaret ederek, yaban hayatını korumanın gayreti içinde olduklarını belirtti.

Artvin’in dağlık ve tarım arazisinin az olduğunu belirten Vali Doğanay, “Yöremizde yapılan tarım faaliyetleri daha çok kendi ihtiyacını karşılayacak biçimdedir. Yapılan bu tarım faaliyetlerinin (sebze, meyve, arıcılık) yaban hayvanları tarafından zarar görmesi sonucu vatandaşlarımız zaman zaman mağdur olmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan yanlışlıklar sonucu orman ve kullanım dışında olan arazilerde bulunan yabanıl meyve ağaçları bilinçsizce kesilerek yakacak olarak kullanılmıştır. Bu da yaban hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarını karşılayacak yiyeceklerin yok olmasına sebep olmuştur. Etrafta yiyecek bulamayan yaban hayvanları doğal olarak buldukları yere kadar gitmekte, buda vatandaşların meyve, sebze bahçeleri ve arıcılık alanlarıdır. Bu amaçla yaban hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ilimizdeki köylerde, kullanım dışında olan bahçe kenarlarına boş arazilere dikilmek amacıyla yabanıl meyve fidanları temin edilerek köylülere dağıtılması amaçlanmaktadır.” dedi.

Yaban hayvanlarının zarar verdiği köylülerin Doğa Koruma ve Milli Parklar başta olmak üzere Valiliğe şikayet dilekçesi verdiklerini belirten Vali Doğanay,”Meyve fidanı dağıtımını yapılırken özellikle bu konuda zarar gören köylere öncelik verilmiştir.” diye konuştu.

Daha sonra Vali Doğanay ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir vatandaşlara yabanıl meyve fidanı dağıttı.

Bu arada Vali Doğanay, bir fidanı da kendi elleriyle toprakla buluşturdu.

-VALİ DOĞANAY, KÖY OKULUNU ZİYARET ETTİ

Vali Doğanay ardından Ortaköy İlkokulu ve Ortaokulunu ziyaret ederek, okul müdürü Mahmut Keskin’den okulun mevcut öğrenci sayısı, öğretmen kadrosu ve okulun eğitim-öğretim konularında bilgi aldı.

Öğretmenlerle bir süre sohbet eden Vali Doğanay, bazı sınıfları ziyaret ederek, bir süre öğrencilerle birlikte ders dinledi.

Öğrencilerle yakından ilgilenen Vali Doğanay, öğrencilere düzenli ders çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, bol bol kitap okumalarını istedi.

HAYATİ AKBAŞ

1-1 1-21-5 1-6 1-7 1-8