AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE TAŞKIN RİSKİ AZALTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ARTVİN’DE TAŞKIN RİSKİ AZALTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ARTVİN’DE TAŞKIN RİSKİ AZALTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

artvin-5

46 Adet Dere Islah Edildi

  ARTVİN-DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada; “2003 yılından bugüne kadar 46 adet Dere ıslahının (TK+TRK) tamamlandığını yapılan tesisler ile toplamda 54 adet meskun mahal ve 1415 dekar alanın taşkın riskinin azaltıldığını belirterek, 2019 yılı sonuna kadar 27 adet Dere ıslahı (TK+TRK) tamamlanacak olup, toplamda 60 adet meskun mahal ve 1265 dekar alan taşkından korunacaktır. ’dedi.

 

’19 Adet Derede Taşkın Önleme Çalışması Devam Etmektedir’’

 

Genel Müdür Acu; Artvin İlimiz ve ilçelerimizde toplam 19 adet derede taşkın koruma çalışmaları devam etmekte olup tesisler ile 1 il, 7 ilçe,1 belde, 15 mahalle ve 27 köy ’de taşkın riski azaltılacaktır.

 

“Pilot İllerden Artvin’de Toplu Makinalı Çalışma Yapılıyor’’

Genel Müdür Acu; “Diğer taraftan Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda icra edilen ve Pilot Bölge olarak ilan edilen Doğu Karadeniz Bölgesinde ki illerden biri olan Artvin ilimizde 2 Eylül 2016 tarihinde başlatılan Toplu Makinalı Çalışmalar kapsamında Hopa ve Arhavi İlçelerinde çalışmalara başlanmıştır.

Hopa, Arhavi ve Borçka İlçelerinde 01 Eylül 2016 tarihinde aşırı yağışlar sonucu özellikle Arhavi İlçesinde taşkınlar meydana gelmiş, Borçka ve Hopa İlçelerindeki dereler ise rusubi malzemeler ile dolmuştur.

Bakanımızın talimatları doğrultusunda diğer Bölge Müdürlüklerimizden (Antalya, Eskişehir, Kahramanmaraş, Trabzon ve Erzurum) makine ekipman ve personeller görevlendirilmiş olup, 02 Eylül 2016 tarihinde Toplu Makineli Çalışmalara başlanmıştır. “ dedi.

Hopa Sundura Deresinde Çalışıyoruz’’

Genel Müdür Acu; “19 makine ekipman ve yaklaşık 25 personel ile öncelikle taşkının meydana geldiği Arhavi İlçesinde Toplu Makineli Çalışma başlatılmıştır. Arhavi İlçesindeki Kapisre Deresi, Kavak Deresi, Lome Deresi, Yemişlik Deresi ve Porente Deresinde taşkın sonrası gelen rusubi malzemeler Dozer ve Ekskavatör yardımı ile temizlenerek Kamyonlar ile döküm sahasına taşınmıştır.

Arhavi İlçesindeki Toplu Makineli Çalışmamız 09 Ekim 2016 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır.

Burada yapılan çalışmalarımızda 287.625 m3 kazı yapılmış olup bunun 93.300 m3 lük kısmı taşınmıştır.

Aynı makine ekipman ve personel ile 10 Ekim 2016 tarihinde Hopa İlçesinde Toplu Makineli Çalışma başlatılmıştır.

Hopa İlçesinde Sundura Deresi başta olmak üzere, Kemalpaşa Yeşilce Deresi, Naşeni Deresi, Yoldere Deresi, Çamlık Deresi ve Sugören Deresinde de rusubi malzemeler temizlenerek kamyonlar ile döküm sahasına taşınmıştır.

Hopa İlçesi Sundura Deresinde Toplu Makineli Çalışmalarımız ile 8 Kasım itibari ile 242.627 m³ kazı yapılmış olup bunun 75.452 m³ lük kısmı taşınmıştır. “dedi

Genel Müdür Acu;

Son olarak; “ Yapılan bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen personellerimize ve firma çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

HAYATİ AKBAŞ

artvin-6 artvin-7 artvin-8 artvin-9 artvin-10