AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE TARIMCILAR TOPLANDI

ARTVİN’DE TARIMCILAR TOPLANDI

ARTVİN’DE TARIMCILAR TOPLANDI

 

Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projelerinin 2017 Yılı Proje Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projelerinin 2017 Yılı Proje Yürütme Kurulu Toplantısını Yaptı.

“Bakanlık Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında Trabzon ve İlimiz Artvin’deki toplam 4 alt projenin 2017 yılı Proje Yürütme Kurulu Toplantısı Trabzon İlinde gerçekleştirildi.

Toplantıya proje paydaşları olarak,  TAGEM adına Proje Koordinatörü Dr. Serdar Yağcı, Trabzon İl Müdürlüğü adına Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erol Sayın, Artvin İl Müdürlüğü adına Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya, Trabzon ve Artvin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanları, Proje Liderleri ile projede uygulamalarında görevli Veteriner Hekimler  katıldı.

Toplantı TAGEM adına katılan Proje Koordinatörü Dr. Serdar Yağcı başkanlığında devam etmiş olup, uygulanan projelerle ilgili 2017 çalışmaları değerlendirilmiş ve karara bağlandı.

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Trabzon’da Islah çalışmalarına 2016 yılında başlanmış olup, uygulanan 1 adet alt proje ile Karayaka koyununun Halk Elinde Islah çalışması yapılmaktadır. 6.000 baş koyun ve 300 baş erkek hayvan (koç) ile yürütülen projede, 54 yetiştirici yer almaktadır.  2016 yılında proje gerekliliklerini yerine getiren bu yetiştiricilere toplamda 237.800,00 TL. destekleme ödemesi yapılmıştır. İlimizde ise ıslah çalışmalarına 2006 yılında başlanmış olup, bugün itibarı ile 3 alt projeye ulaşılmıştır. Projede, 18000 baş koyun ve 900 baş erkek hayvan (koç) olup,110 yetiştirici ile Halk Elinde Hemşin Koyununun Islah çalışmaları yapılmaktadır. Bugüne kadar proje gerekliliklerini yerine getiren yetiştiricilere toplamda 5.957.455,00 TL. destekleme ödemesi yapıldı” denildi.