AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE SEBZE MEYVE FİYATLARI CEP YAKIYOR

ARTVİN’DE SEBZE MEYVE FİYATLARI CEP YAKIYOR

ARTVİN’DE SEBZE MEYVE FİYATLARI CEP YAKIYOR

Artvin’de her kış olduğu gibi bu kış da sebze meyve fiyatları cep yakmaya devam ediyor.

ARTVİN-Artvin’in sebze ve meyve üretimi açısından kıt, ekili alanların az ve de ilin coğrafi olarak sebze ve meyve üretilen bölgelere uzak olması sebze ve meyve fiyatlarının sürekli yüksek seyretmesine neden oluyor. Sebze ve meyve fiyatlarına ilişkin görüştüğümüz Artvinli esnaflar; “Köyde halk kalmadı hepsi çarşıya geliyor. Şuan en pahalı biber ve patlıcan diyebiliriz. Fiyatları yüksek, 8 TL oldu. Öteki ürünler şuan normal sayılabilir. Mevsim normallerine karşın. Normal domates 4 TL iken organik domatesin kilosu 7 TL civarında. Kış ayların da 4 TL’lik fiyat normal sayılabilir. Soğan, patates 1,5 TL’den satılıyor. Marulun fiyatı 4 TL. Bu biraz pahalı gibi görünse de marulun fiyatının artışı Antalya’yı sel bastığı içindir. Halkımızın bu fiyatlara bir tepkisi yok. En fazla tepki veren müşteri alacağını poşete dolduruyor pahalı geldiğinde poşetleri bırakıp gidiyor. Büyük marketlerde kuruşuna kadar alınıyor ama biz küsuratlarını almıyoruz. Yeri geldiğinde 1 TL ya da 2 TL para almadığımız zamanlar oluyor. Oralarda 10 kuruşu bile alıyorlar. Aslında manavlardan alışveriş yapmak marketlere göre daha avantajlıdır. Müşteri bizlerden daha rahat indirim talep ediyor. “ ifadelerini kullandı.

Sebze ve meyve fiyatlarının kış aylarında yüksek seyretmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak ilimizde halin olmaması gösterilirken Artvin Belediyesi’nin hal kurma çalışmaları ise sürüyor. Halin kurulması fiyatları vatandaş için olumlu yönde etkiler mi bilinmez ancak vatandaş Artvin’de sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasından yaz kış şikayetçi durumda. Artvin’in yerli halkı fiyatların yüksekliğine alışmış durumda olmasına karşın ilimize dışarıdan gelen özellikle memurların fiyatları yüksek bulduğu bir gerçek. Fiyatların düşmesi için Artvin’de üretimin artması ve de soğuk hava depoları ile halin bulunması şart gibi görünüyor. Vatandaş sebze ve meyveyi diğer illere göre pahalı tüketmekten dolayı Artvin’i pahalı memleket olarak görürken, vatandaşın en çok şikâyetçi olduğu konu ise organik olarak görülen köylerden gelen sebze ve meyve fiyatının diğerlerine oranla çok daha pahalı olması daha büyük şikâyet konusu oluyor.

Artvin’de sebze ve meyve fiyatları cep yakmaya devam ederken, bu yıl kış şartlarının ülke genelinde daha ağır geçmesi de fiyatları arttıran bir başka etken oluyor.

HAYATİ AKBAŞ