AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE ‘LİVANELİM’ BİR KEZ DAHA KAHKAHAYA BOĞDU

ARTVİN’DE ‘LİVANELİM’ BİR KEZ DAHA KAHKAHAYA BOĞDU

ARTVİN’DE ‘LİVANELİM’ BİR KEZ DAHA KAHKAHAYA BOĞDU

 

37’nci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında sahne alan ‘Livanelim’ Adlı oyun izleyicileri bir kez daha kahkahaya boğdu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-37’nci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında sahne alan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu Artvin yöresine ait kendi yazdıkları ‘Livanelim’ adlı oyunla izleyicileri bir kez daha kahkahaya boğdu.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Artvin ağzı ile yazılan Komedi oyunu Livanelim’le sahneye çıkan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu, seyircilere Artvin’i Artvinlilere Artvin ağzıyla anlatarak kuvvetli alkış aldı.

Artvin Belediyesi’nin ilk tiyatro ekibi olan Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro topluluğu ‘nun Livanelim adlı oyunu Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe eşleri Hacer Kocatepe, Artvin Belediye Başkanı Yardımcısı Erkan Yazan ve çok sayıda tiyatro sever izledi.

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro ekibinin yazdığı yönetmenliğini Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu ekip sorumlusu Berkay Alkan’ın yönettiği dekor ve kostüm tasarımını tiyatro eğitmeni ve oyuncusu Tuğçe Öztürk’ün yaptığı oyuncularının Berkay Alkan, Tuğçe Öztürk, Gökhan Dokur, Simge Karaibrahimoğlu, Tugay Karaca, Berkan Gür, Yunus Emre Altun, Kader Çelik, Kübra Turanlı, Seren Çiçek ve Hüseyin Avcı sahne aldığı “Livanelim” oyunu bir kez daha yoğun ilgi gördü.

Köyde yaşanan olaylıları esprili şekilde sunan oyuncular oyunun sonunda kız isteme sahnesine sürpriz konuk oyuncu olarak Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’ı dahil ettiler.

Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Sahnede kız istedi

Oyun gereği çocuklukta birbirlerine söz veren Sultan ile Berkay büyüyüp evlenecek yaşa geldiklerinde ailelerinin rızasını da alarak evlenmeye karar verirler. Fakat kızın babası damat tan 3 çift boğa istediğini duyurunca Berkay olayı babasına söyler. Baba, Artvin Belediyesinin Canlı Hayvan Pazarından boğaları alacağını kızı da Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’a istettireceğini söyler. Bunun üzerine hazırlıklar başlar. Işıklar kapanır ve sahneye Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan çıkar.

Aile toplanmıştır. Yazan, söze girer. “Gençlerimiz birbirlerini görmüşler beğenmişler. Evlenmeye karar vermişler. Bizde Allah’ın emri peygamberin kabli ile kızınız Sultan’ın oğlumuz Berkay’a istiyoruz” der.

Yazan, genç yetenekleri tebrik etti

Oyunda rol alan Erkan Yazan, Tiyatro ekibini tebrik ederek çok güzel bir oyun sergilediklerini söyledi. Yazan, “ Belediyemizin ekibini canı gönülden kutluyorum. Artvin’i çok güzel anlatmışlar.  Başarılarının devamını diliyorum. “dedi.

Tiyatro sonunda yoğun fotoğraf seremonisi yaşandı. İzleyiciler oyuncularla fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Büyük ilgi gören ve ayakta alkış alan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu izleyicileriyle hatıra fotoğrafı çektirerek gece son buldu.

Oyun sonunda açıklamalarda bulunan ekip sorumlusu Berkay Alkan, Öztürk Serengil Tiyatro Sahnesinin kurulmasına Artvinli genç yeteneklere böyle bir imkân sunulmasına vesile olan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye çok teşekkür ederek, Artvin yöresine ait ilk oyunu sergilemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Livanelim oyunun konusu:

Artvin’de ki köy hayatını ve kız isteme adetlerini konu alan oyunda hayvancılık, çiftçilik, misafir perverlik, yöresel yemeklerin yanı sıra Artvin’in turizm destinasyon merkezlerinin tanıtımına yer veriliyor.

Artvin Belediyesi tarafından 2016 yılı başlarında kurulan ve ismine Artvinli ünlü tiyatrocu Öztürk Serengil’in ismi verilen tiyatro topluluğu her geçen gün başarılarına bir yenisi daha ekleyerek sahne hayatına devam ediyor.