AnasayfaArtvin'den Haberler37. KAFKASÖR KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BOĞALARINDA GETİRİLDİĞİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

37. KAFKASÖR KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BOĞALARINDA GETİRİLDİĞİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

37. KAFKASÖR KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BOĞALARINDA GETİRİLDİĞİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

 

Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 37’inisi düzenlenecek ve 3 gün sürecek olan Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali boğaların da getirildiği kortej yürüyüşü ile başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 37’inisi düzenlenecek ve 3 gün sürecek olan Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali boğaların da getirildiği kortej yürüyüşü ile başladı.

Artvin Valiliği ve Belediye Başkanlığı’nın organizasyonuyla düzenlenen festivalin açılış törenine,  Artvin Vali Vekili Önder Coşğun, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, bazı daire amirleri, boğa sahipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan festival, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Kafkasör Festivali’nde güreşecek 8 boğa eşliğinde Artvin Kadir Topbaş Bulvarı’ndan başlayarak Hürriyet Caddesi güzergâhı boyunca gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne protokolün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Boğaların caddelerde insanlarla iç içe davul, zurna ve tulum eşliğinde her hangi bir arbede yaşanmadan yürümesi ve insanların boğalarla bol bol öz çekim yapması renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşün ardından boğalar, dualarla kamyonlara yüklenerek festivalin yapılacağı Kafkasör Yaylası’na uğurlandı.

Artvin Şehir girişi yolu olarak inşa edilen Kadir Topbaş Bulvarı da boğalar eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile hizmete girmiş oldu.

Kortej yürüyüşü sonra Milli İrade Meydanında devam etti. Burada konuşan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Kafkasör’ün Artvin için çok büyük bir marka değeri olduğunu belirterek, geleneksel kültürün yaşatılmasıyla ilgili organizasyon yaptıklarını söyledi.

Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen festivalin dünyadaki benzerlerine göre en barışçıl ve doğa dostu festival olduğuna dikkati çeken Kocatepe “Biz doğada hem insanlar hem de boğalar nasıl birliktelik sağlayabiliyor, doğada nasıl bir yaşamı paylaşabiliyor, bunu göstermek arzusundayız” dedi.

Kocatepe “ İlimizin öne çıkan en önemli kültür turizm faaliyeti Kafkasör Festivali’dir. Uluslararası standartlarda bir organizasyon yapmanın çabası içindeyiz. Biz istedik ki insanlar Kafkasör Festivali bahanesiyle Artvin’e gelip bu cennet kenti keşfetsin. Kafkasör Festivali Artvin’in bayramıdır,  düğünüdür,  her şeyidir. Bir Kafkasör Festivali’nde daha yaşamanın mutluluğu içindeyim. Güneşin, sevginin, kardeşliğin doğduğu topraklardan, Artvin’den bütün dünya insanlığına sevgi ve muhabbetlerimizi sunuyoruz” dedi.

Artvin Vali Vekili Önder Coşğun ise, festivalin şehre hayırlı uğurlu olmasını diledi. Çoşğun, Artvin’deki bu festival coşkusunun Kafkasör ’deki boğa güreşleriyle zirve yapacağını belirterek Türkiye’nin her yerinden insanları Kafkasör’e davet etti.

Festival coşkusu konuşmaların ardından, halk oyunları gösterisi, halk ozanların atışmasının ardından Artvinli hemşerimiz ünlü Şair Barbaros Çelikoğlu’nun okuduğu şiir dinletisiyle devam etti.

Kutlamaların akşam bölümünde ise ünlü sanatçı Hakan Peker, konser verdi.

Festival yarın sabah yaklaşık bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda boğa güreşleriyle devam edecek ve Pazar günü ödül töreni ile sona erecek.