AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KURTULUŞUN YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU YAŞANDI

ARTVİN’DE KURTULUŞUN YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU YAŞANDI

ARTVİN’DE KURTULUŞUN YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU YAŞANDI

 

Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıl Dönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Artvin Halk Eğitim merkezi tarafından kurulan Livane Mehteran takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Artvin Belediye Başkanlığı organizasyonunda yapılan kutlamalara Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Artvin Belediye Binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grubun, Artvin’in İlk Mehter Takımı olma özelliğine sahip Livane Mehter mehteran takımı eşliğinde ellerindeki Türk bayraklarıyla 15 Temmuz Milli İrade Meydanına kadar yürümesiyle başlayan kutlamalar burada devam etti.

Vatandaşlarında yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar kapsamında mehter takımı burada bir gösteri sunarken, akabinde Artvin Belediyesi Halk oyunları topluluğu sahne aldı.

Burada bir konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kutlamaların yer her yıl daha coşkulu ve ilk günkü heyecanla yapıldığını ifade ederek “Mehter takımımız bize 96 yıl önceki kurtuluş coşkusunu bir kez daha derinden hissettirdi. Biz sadece tarih anmakla kalmayacağız. 7 Mart sadece kutlamalardan öte kurtuluş ruhunu anlama günüdür. Bu ruhu sizlerle paylaştığımız için mutluyuz. Çünkü 7 Mart ruhuna her zamankinden daha çok bugünlerde ihtiyacımız var. Bugün 96 yıl öncesinden daha güçlü bir Türkiye var. Artık hasta adam değil, oyuncu değil oyun kuran Türkiye var. Artık sus pus olan, önüne bakan, kendisine bir şey sorulmayan bir ülke değiliz” diye konuştu.

Kocatepe Türkiye’nin 81 ilinde ve yurt dışında yaşan Artvinlilerin de kurtuluş günün kutlayarak sözlerini sonlandırdı.

Kutlamalar konuşmaların ardından yerel sanatçıların ve Gökhan Birben’in sahne aldığı konserlerle sona erdi.