AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KÜLTÜR SANAT YARIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE KÜLTÜR SANAT YARIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE KÜLTÜR SANAT YARIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Kültür ve Sanat Yarışmaları” adı altında Gençler Arası ‘Türk Müziği-Şiir Okuma-Tiyatro ve Bilgi’ yarışmaları Artvin Gençlik Merkezinde düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Kültür ve Sanat Yarışmaları” adı altında Gençler Arası ‘Türk Müziği-Şiir Okuma-Tiyatro ve Bilgi’ yarışmaları Artvin Gençlik Merkezinde düzenlendi. Gençler, Türk Müziği-Şiir Okuma-Tiyatro ve Bilgi Yarışmalarında yeteneklerini sergileme fırsatı buldular.

Gençlerin geleneksel sanata sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla düzenlenen yarışmalar; Grup Birinciliği ve Türkiye Finali olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilecek. Yarışmaların Grup Birinciliği yarışmaları; Mart ve Nisan aylarında, Türkiye Finalleri ise Mayıs ayında yapılacak.

‘Gençler Arası Bilgi Yarışması’

‘Kim Bilir’ sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan bilgi yarışmasına 14-17/18-25 yaş aralığındaki gençler katıldı. Lise ve Üniversite düzeyinde iki farklı kategoride yapılan yarışmada gençlere; Genel Kültür, Tarih (İslam ve Türk Dünya Tarihi), Sanat Tarihi, Edebiyat, Coğrafya, Vatandaşlık, Güncel Konular, Görsel Sanatlar, Müzik, Sayısal Mantık ve Spor Kültürü’ konularından seçmeli sorular yöneltildi.

‘Gençler Arası Türk Müziği Yarışması’

‘Sahne Sırası Sende’ sloganıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen Türk Müziği yarışması 18-23/24-29 Solo Erkek Ses, Solo Kız Ses ve Özgün Yorumlama (cover) dallarında düzenlendi. Bin yıllık kültürümüzün sahneye taşınacağı yarışmada gençler Türk Halk, Türk Sanat ve Geleneksel Türk Müziği’nden eserlere hayat verdi. Özgün Yorumlama kategorisinde ise gençler geleneksel müzik argümanları ile yapılmış eserleri, popüler kültür ürünü olan müzik argümanları ile sözlü olarak yeniden icra ettiler.

‘Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması’

‘Bir Şiir Bir Nefes’ sloganıyla bu yıl ikinci kez organize edilecek Gençler Arası Şiir Okuma yarışması 14-17/18-25 Bay-Bayan kategorilerinde düzenlendi. Milli şairlerimiz tarafından yazılan ‘Anne-Baba Sevgisi Temalı’ şiirlerin okunacağı yarışmaya gençler kendi yazdıkları şiirlerle de katıldılar.

‘Gençler Arası Tiyatro Yarışması’

‘Hayallerini Sahne Taşı’ sloganıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Gençler Arası Tiyatro yarışmasına 14-29 yaş arası gençler katılım sağladı. ‘Vatan Sevgisi’ (Üretkenlik, Çalışkanlık, Fedakârlık, Bağımsızlık, Şehitlik, Dürüstlük, Vatan Savunması, Dayanışma ve Sadakat) konularında komedi ve dram dallarında düzenlenecek yarışmada gençlerin yazdığı özgün senaryolar sahneye taşındı.

Yarışmalarda gençlerin performansını Grup Finallerinde alanında uzman jüriler, Türkiye Finalinde ise ünlü jüriler değerlendirecek. İl Yarışmasında birinci olan gençler Grup Finaline katılmaya hak kazandı. Türkiye Birincisi olan gençler yurt dışı gezisi ile ödüllendirilecek.

Artvin Genlik Merkezi Müdürü Hayati Güneri, Gençlik Merkezleri Koordinatör Müdür Latif Yılmaztürk Ve Hopa Genlik Merkezi Müdürü Yılmaz Jüri üyelerine plaket takdiminden sonra program sona erdi.

Türk Müziği Yarışması jüri Üyeleri: Tamara Çelik, Hülya Ata Alkan, Zafer Bak.

Türk Müziği İl Yarışmasında birinci olan gençler: 18-23 yaş Solo Kız Ses Kategorisinde 1. Aytuğ Dalkılıç 18-23 yaş Solo Erkek Ses Kategorisinde 1. Samet Beder 24-29 Yaş Solo Erkek Ses Kategorisinde 1. Cesur Demir 18-29 Yaş Özgün Yorumlama 1. Erdem Ataman.

Şiir Okuma Yarışması Jüri Üyeleri: Ayşegül Yetim, Osman Delibaş, Medet Polatdemir.

Şiir Okuma İl Yarışmasında birinci olan gençler: 14-17 yaş Kategorisinden Sevdenur Arslan, Zekeriya Kılıç birinci olmuştur. 18-25 yaş Kategorisinden Fazilet Nur Mercan, Yunus, Emre Eltun.

Tiyatro Yarışması Jüri Üyeleri: Nihan Arslan Erdem, Medine Kaynak, Gülbeyaz Göktaş Birinci olan Ekip: AÇÜ Tiyatro Atölyesi Gençler Arası Bilgi Yarışması Birinci olan Ekip: Yusufeli Gençlik Merkez.