AnasayfaArtvin'den HaberlerARDANUÇ’TA CEHENNEM KANYONU TURİZME AÇILIYOR

ARDANUÇ’TA CEHENNEM KANYONU TURİZME AÇILIYOR

ARDANUÇ’TA CEHENNEM KANYONU TURİZME AÇILIYOR

Ardanuç ilçesinde, Amerika’nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon’dan sonra Dünya’nın en yüksek ikinci kanyonu olarak bilinen Cehennem Deresi Kanyonu turizme açılacak. Kanyon üzerinde 80 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde cam köprü inşa edilecek.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Ardanuç İlçesine 7 kilometre uzaklık mesafede bulunan ‘cehennem deresi kanyon’ dünyanın sayılı kanyonları arasında gösteriliyor. 2.5 kilometre uzunluğunda 200 metre yüksekliğine bulunan kanyon yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Bunun üzerine harekete geçen Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kanyon üzerine çam köprü yapmaya hazırlanıyor. Şubat ayında ihaleye çıkan proje doğal oluşumlar sonrası ikiye ayrılan kanyonu birleştirecek. Tamamlandığında 80 metre uzunluğunda 2.5 metre genişliğinde olacak olan cam köprü için çalışmalar başladı.

Bölgede çalışmalarını sürdüren Uzman Coğrafi Leman Albayrak; “Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu, ilçenin önemli doğal oluşumlar biri olduğunu ifade etti.  Albayrak; Ardanuç deresinin geçtiği ana kanyon yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğunda olup aynı zamanda kanyon içerisinden Artvin-Ardanuç karayolu geçtiğini söyledi.

Albayrak, “Giriş kısmı dar olmasına rağmen gittikçe genişleyen ve biriken toprak materyalleri üzerinde gelişen bitki topluluklarının olduğu genişçe bir alan var. Karstik kayaçların yer kapladığı bu alanda mağaralar, oyuklar gibi birçok jeolojik oluşum da görülüyor” dedi.

Kanyon özellikle milli dağcılarımızdan yoğun ilgisini çektiğini ifade eden Albayrak, dağcılık spor için de uygun rotaların olduğu belirti.

Albayrak; “Kanyonun yamaçları adeta duvar gibi oldukça diktir.  Bu sahadaki jeomorfolojik oluşumlar gerek bilimsel araştırmalar için gerekse gezip görmek isteyenler için zengin bir potansiyele sahip. Yapılacak cam köprü, kanyon sahasında geliştirilebilecek etkinlik sahalarını sınırlayıcı etkisi olmaz ise birçok spor dalı için de tercih edilebilir doğal bir ortam” olduğunu söyledi.