AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KİTAP ŞEKLİNDEKİ KÜTÜPHANEYİ GÜNDE 2 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

ARTVİN’DE KİTAP ŞEKLİNDEKİ KÜTÜPHANEYİ GÜNDE 2 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

ARTVİN’DE KİTAP ŞEKLİNDEKİ KÜTÜPHANEYİ GÜNDE 2 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

 

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde hizmete açılan kitap şeklindeki kütüphaneyi güne 2 Bin kişi ziyaret ediyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi’nde inşası tamamlan ve sıra dışı mimarisiyle büyük beğeni toplayan kitap görünümündeki kütüphane hizmete açıldı. Üst üste duran kitap şeklindeki kütüphaneyi günlük 2 bin kişi ziyaret ediyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) tarafından hizmete açılan kütüphane projesi, mimari özellikleriyle Türkiye’de bir ilk. Masanın üzerinde üst üste dağınık halde duran kitaplar görünümündeki kütüphane binası görenlerin de ilgisini çekiyor. Yapımında tamamlanarak hizmete açılan kitap şeklindeki kütüphanenin ışıklandırılması gece görünümüyle şehre ayrı bir hava katıyor. Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, hizmete açılan kütüphaneyi basın mensuplarına tanıttı.

30 Binden Fazla Kitap Mevcut

Mart 2018 tarihi itibariyle öğrencilerin ve öğretim görevlilerin hizmetine açıldığını ifade eden AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, 4 Bin 500 metre kare alanda yer alan kütüphane 6 kattan oluştuğunu söyledi.

Şu ana kadar 30 Bin ’den fazla kitabın mevcut olduğunu ifade eden Tilki, 7 Bin öğrenci kapasiteli Artvin Çoruh Üniversitesi’nde öğrenciler ve öğretim görevlilerinden oluşan 2 bin kişinin kütüphaneyi günlük ziyaret ettiğini söyledi. Dış mekan tasarımıyla kitap şeklinde olan kütüphaneye ilgi yoğun olduğunu ifade eden Tilki, “Bizim amacız burada öğrencilerin memnuniyetini arttırmak, ders çalışma imkanlarını kaynaklara ulaşma imkanlarını artırmak. Valilik ve Milli Eğitimle yapılacak anlaşma ile kütüphanemizi Milli Eğitimdeki öğrencilere açmak istiyoruz” dedi.

Kütüphane içerisinde çok amaçlı konferans salonunun yer aldığını ve engelli öğrencilerin de kolaylıkla buradan yararlanabileceğini anlatan Tilki, “Kütüphanemizin en önemli özelliği, engelli kardeşlerimize hizmet edecek şekilde planlanmış olmasıdır. Görme engelli ve fiziksel engelli tüm kardeşlerimizin hizmetini orada karşılamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Tilki, bünyesinde 3O Bin kitabı barındıran kütüphanenin toplam maliyetinin ortalama 12 Milyon lirayı bulduğunu ekledi.

Kütüphane Hakkında Genel Bilgi

Artvin Çoruh Üniversitesi Kütüphanesi Özet Bilgi ve Öne Çıkan Noktalar

2016 yılı başında fiili olarak inşaatı başlanan Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi 3480 metrekare kapalı alan ve toplam inşaat alanı olmak üzere 4189 metre karedir.

Çağın gereği olarak özellikle elektronik bilgi kaynakları, fonksiyonellik ve engelli erişimi ile ilgili alanlara özellikle önem verilmiştir.

Giriş zemin katta, güvenlik, fotokopi, tablet alanı, danışma, katalog tarama engelli birimi, çok amaçlı konferans salonu,  bodrum katta teknik servis ve serbest ve rahat çalışma alanı, asma kat personel birimleri, 1, 2 katlarda basılı kaynaklar, grup çalışma odaları, çalışma salonları, bireysel çalışma alanları ve tez çalışma salonu 3. Katta ise restoran ve çalışma salonu yer almaktadır.

Zemin Katta bulunan kütüphane girişinde 360 derece tüm yönlere ve engellilere hizmet verecek şekilde oval olarak tasarlanmış danışma birimi bulunmaktadır.

Kullanıcıların kimseye ihtiyaç duymadan istedikleri kitapları seçtikten sonra sadece kurum kimlik kartlarını okutarak kitaplarını kendi kendilerine ödünç alabilecekleri Self-Check cihazları bulunmaktadır.

Elektronik Katalog tarama hizmeti, tez çalışma odası, güvenlik ve fotokopi birimi gibi standart hizmetlerin yanında üniversite kütüphanelerinin çok azında görülen kapsamlı bir engelli kütüphanesi tüm engelli türlerine hizmet vermektedir.  Engelli kütüphanemiz sadece üniversitemiz bünyesine değil valilik ile protokol yapılarak şehrimizdeki tüm engellilere hizmet verecektir.  Fonksiyonlarından birkaç örnek vermek gerekirse; görme engelliler için sesli kitap oluşturmak üzere akustik ses kayıt ve okuma kabini, bilgisayarların tüm fonksiyonlarını kullanmak için yazılım ve donanım, Braille çevirici program ve Braille yazıcısı, herhangi bir kitabın taranıp sesli hale getirilmesi için doküman okuyucu ve taşınabilir kitap okuma makinesi ve bunun gibi görme engellilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik cihazlar bulunmaktadır. Fiziksel engellilerin örneğin kolları olmayan bir insanın ellerini kullanmadan bilgisayarı kontrol edebileceği donanım bulunmaktadır.

Zemin kat lobby kısmında kütüphane hizmetlerinin tanıtıldığı büyük bir tanıtım ekranı olacaktır. Aynı zamanda lobby ve bekleme yerinde oluşturulacak tablet alanında tüm dünyadan akademik yayınlar ve gazeteler tam metin olarak takip edilebilecektir. 4 milyonun üzerinde 200 dilden fazla akademik kitap ve 6000 in üzerinde 100 ülkeden gazete daha bayisine bile ulaşmadan ekranda tam metin olarak okunabilir olacaktır.

Çok amaçlı konferans salonu ise dönüştürülebilir bir salondur ve birçok amaç için kullanılabilir. Bilgisayarlar istenildiği zaman masaların içine gömülüp çıkarılabilir. Bu şekilde, bilgisayar laboratuvarı, sunum yapma, film ve gösterim, öğrenci kulüplerinin aktiviteleri,  yazılım eğitimleri, veritabanı eğitimleri, dinleti gibi birçok amaç için çok kısa bir sürede kullanılabilir hale getirilebilmektedir.  Ayrıca salonun kişisel dolapları şifrelenip kilitlenebileceğinden özel eşyaların güvenliği konusunda endişe etmeden çalışmalara istenildiği zaman ve istenildiği kadar ara verilebilmektedir.

Araştırma yönlendirme birimi ise ileri seviye akademik çalışmalar için hem yayın sağlama, hem de yayın sürecinde destek vermek amacı ile kurulmuştur.

Bodrum Katta bulunan Serbest Çalışma Alanında uzun süreli okumalarda yurt dışında gördüğümüz yatay olarak çalışma imkanı veren rahat alanlar oluşturulmuştur.

Okuma salonlarında kitabın belli bir kısmına ihtiyaç duyulursa kitabı ödünç almak yerine o sayfalarını tarayıp kendi mail veya bulut hesaplarına gönderecek profesyonel bir tarama cihazı bulunmaktadır. Böylece sahip olunan kaynaklar daha verimli ve hızlı bir şekilde istenilen kişiye ulaştırılabilecektir.

Okuma salonları ve çalışma alanlarında kişilerin önlerinde masa içerisinde priz ünitesi bulunacaktır. Böylece zamanımızın en büyük sorunu olan mobil cihazlarımıza enerji sağlama ve kablo kirliliğinin ortadan kalmış olması sağlanacaktır.

Katlardaki grup çalışma odalarındaki masalarla entegre büyük ekranlarda, öğrenciler sunum yapma imkanı bulabileceklerdir.

  1. en üst katta ise restoran ve okuma salonu bulunmaktadır. Uzun süreli çalışmalarda ihtiyaç duyulan aperatif yiyecek ve içecek ihtiyacı karşılanmaktadır.

Kütüphanemizde ayrıca sağlıkla ilgili acil bir durum oluştuğunda, ilk müdahale için ilk yardım odası bulunmaktadır. Oturma Kapasitesi: 618 kişi toplam