AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KAN BAĞISI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKTI

ARTVİN’DE KAN BAĞISI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKTI

ARTVİN’DE KAN BAĞISI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKTI

Artvin Kızılay Şubesi Kan Bağışında Türkiye Ortalamasının Üzerine Çıktı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Kızılay Şubesi Başkanı Seracettin Yazan, Artvin Kızılay Şubesi’nin 2017 yılında da Türkiye ortalamasının üzerinde çıktığını açıkladı.

Artvin Kızılay Şubesi Başkanı Seracettin Yazan Artvin’de 2 Ayda 638 Ünite Kan Toplandığını açıklayarak, hedeflerinin üzerine çıktıklarını söyledi. Yazan, , 2016 yılında 3 bin 600 ünite kan toplama hedefleri olduğunu belirterek, “Biz bu hedefin de üzerine çıkarak 3 bin 863 ünite kan topladık. 2016 yılındaki hedefimize baktığımızda yüzde 112 başarı gösterdiğimiz görülüyor.” dedi.

Yazan, 2017 yılında da Türkiye ortalamasının üzerinde çıktıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:  “Kan bağışı toplama verilerine baktığımız zaman Türkiye ortalaması yüzde 38 dolaylarındayken Artvin’de yüzde 58. İlk iki ayda 638 ünite kanla hedeflerimizin üzerinde kan bağışı topladık. Artvin’de vatandaşlarımız bu konuya oldukça duyarlı. Özellikle üniversiteli gençlerden kan bağışı kampanyalarımıza ciddi destek var. Hedeflerimizin üzerinde kan bağışı aldık. Mobil araçlarla belirli aralıklarla Artvin merkez ve ilçelerinde kan bağışı topluyoruz. Artvin’de kan hizmetleri açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Vatandaşlarımız bu konuda duyarlı.”

Rutin olarak kan bağışı yapan çok sayıda donör olduğunu kaydeden Yazan, “Artvin’de ilçelerde genç nüfus yok denecek kadar az. Biz 65 yaş üstü ve 18 yaş altı nüfustan kan alamıyoruz. Bu rağmen Artvin’de Türkiye ortalamasının üzerinde kan topluyoruz. Bu yılın ilk 2 ayında 638 ünite kan toplayarak hedeflerimizin üzerine çıktık.” dedi.