AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE 120 FİLMİ ÜCRETSİZ GÖSTERİMDE

ARTVİN’DE 120 FİLMİ ÜCRETSİZ GÖSTERİMDE

ARTVİN’DE 120 FİLMİ ÜCRETSİZ GÖSTERİMDE

Artvin’de Öğrencilere Vatan Bilincini Kazandırmak İçin 120 filmi Ücretsiz Gösterimde

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de,  İstiklal Marşımızın Kabulünün 96. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında öğrencilere vatan bilincini kazandırmak için 120 filmi izletiliyor.

Artvin Belediyesinin düzenlediği ‘Sinema Günü’ etkinliği çerçevesinde İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesinin 96. Yıldönümü anısına Salı ve Çarşamba günü saat 11.00 seanslarıyla öğrencilere ‘120’ isimli filmini ücretsiz gösterime sunuyor.

Tarihte yaşanan kahramanlıklar ve fedakârlıkların yeni nesile aktarılmasının önemli olduğunu vurgulayan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ” Artvin Belediyesi olarak vatan sevgisi, millet ve bayrak bilincini geleceğin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kapsamda bir farkındalık oluşturarak gençlerimize tarih bilincini kazandırmak ve vatan sevgisini artırmak için aziz milletimizin göstermiş olduğu fedakârlıkları ‘Sinema Günü’ etkinliğimizle yaşatmak istedik. İstiklal harbimizin büyük şairi Mehmet Akif Ersoy’un millete hediye ettiği İstiklal Marşımızın kabulünün 96. Yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında farklı olarak öğrencilerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın da izleyebileceği film getirelim dedik.  ‘120’ filimin de vatanını, milletini ve kutsal değerlerini korumak için savaşan ve bu uğurda canını veren aziz şehitlerimiz anlatılıyor. Bizlerde bu değerlerimizi ve şehitlerimizi asla unutulmayacağız. Bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde 14 – 15 Mart tarihlerinde saat 11.00 da ücretsiz gösterilecek Sinema Filmi 120 ye tüm halkımız davetlidir.

120 filmin konusu:

Van, 1915 Ocak ayı 1. Dünya Harbi’nin ilk ayları. Türk ordusunun cephanesi bitmek üzere, sınıra bir an önce cephane götürmek gerekiyor. Gereken cephane ise Van’da bulunmakta, eli silah tutan herkes cephede. Van’da kalan kişilerse çetelere karşı kenti müdafaa etmekte idi. Sınıra cephane taşıma görevini yaşları 12-17 arası değişen 120 kahraman çocuk üstlenir. Büyükleri bu zorlu yolculuğu nasıl tamamlayacakları konusunda endişelenirler. Lakin bir yandan bastıran kış koşulları bir yandan da Ermeni çeteleri onların bu endişesini haklı çıkarmıştır. 120 kahraman çocuk başlarında Musa çavuş ve birkaç asker ile birlikte yola koyulurlar. Yolda Ermeni çeteleri tarafından pusuya düşürülseler de sınırdan gelen Teğmen Süleyman Bey ve askerleri tarafından kurtarılırlar. Bu çatışma sırasında Süleyman Bey şehit düşer ve sonunda çocuklar cephaneyi hudutta olan Türk askerlerine ulaştırırlar. Geri dönüş zamanı gelmiş ve çocuklar 80 km’yi 2 günde tamamlayarak ailelerini umutlandırmıştı. Fakat yoğun kar yağışı ve tipi bunun pek de kolay olmadığı gösterdi ve geriye sadece 40 çocuk gelir. Sonrasında ise bu 40 çocuktan 22’si hayatta kalır, 18’i şehit olur. Bu olay vatanı için yaşına bakmaksızın canını veren çocukların adını isimsiz kahramanlar olarak tarihe yazdırmıştır.