AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE İŞ KUR’DAN ÖĞRENCİLERE KARİYER PLANLAMA YARDIMI

ARTVİN’DE İŞ KUR’DAN ÖĞRENCİLERE KARİYER PLANLAMA YARDIMI

ARTVİN’DE İŞ KUR’DAN ÖĞRENCİLERE KARİYER PLANLAMA YARDIMI

Artvin’de fen lisesi öğrencilerine yönelik “Meslekleri Tanıma Ve Kariyer Planlama” konulu program düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün meslek tanıtım ve kariyer planlamada öğrencilere rehberlik yapma adına Artvin fen Lisesi toplantı salonunda üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik düzenlediği programda mesleklerinde başarılı olan kişilerce meslek tercihleri ve bu süreçte yaşananlar anlatıldı.

Programda Artvin İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, Ağız ve Dış Sağlığı Başhekimi Kemalettin Alpaydın, Artvin Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Çevre Mühendisi Koray Avcı ve Eczacı Yağmur Kurt Kösa öğrencilere meslekleri hakkında bilgiler verip meslekte başarılı olmanın yollarını anlatan kısa konuşmalar yaparak öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

Programın açılış konuşmasını yapan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk bugün öğrenci sıralarında oturan gençlerin bu ülkenin yarınki, yöneticileri, doktorları, mühendisleri, eczacıları olduğunu söyledi.

Ertürk, Çalışma ve İş Kurumu olarak kariyerlerini planla süreci içindeki öğrencilerin kafalarında ki soru işaretlerini gidermek adına bu programı düzenlediklerini dile getirdi.

Ertürk, “Kariyer merdivenlerini başarıyla çıkmış kurum müdürlerimizi ve mesleklerinde başarılı olmuş insanları sizlere yeni ufuklar açsınlar diye bugün buraya getirdik. Bu arkadaşlarımız bizleri kırmadı. Sizlere burada başarıya giden yolda yaşadıklarını anlatacaklar” dedi.

Her şeyden önce iyi insan olmak gerekli diyen Ertürk, iyi insan olmanın en önemli kriterlerinin doğruluktan geri adım atmamak, dürüstlükten taviz vermemek ve adil olmaktan geçtiğini söyledi.

Ertürk, “Sevgiyle dolu olmamız lazım. Vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı, anamızı, babamızı, eşimizi dostumuzu çok sevmemiz lazım. Başarıya giderken sosyal ve kültürel anlamda gelişmemiz lazım. Bir sanatla uğraşmamız lazım. Çünkü bunlar bize farklı bir bakış açısı ve estetik anlayış katar. Sağlı bir yaşam için spor yapmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

Para meslek seçimin çok yanlış bir anlayış olduğunu söyleyen Ertürk, “Bir insan kendini nereye ait hissediyorsa o işi yapmalı. İnsan sevdiği işi yaparsa başarılı olur her başarılı insanda mesleğinden yeteri kadar parayı zaten kazanır. Sevmediğiniz alanda çalışmak verimsizlik getirir. Bu yüzden asla başkalarının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin.

İl Milli Eğitim Müdür Abdulcelil Kahveci’de yaptığı konuşmada Artvin Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne düzenledikleri bu program dolayısıyla teşekkür etti.