AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE HAYVAN AMBULANSI “HAYBULANS” HİZMETE GİRDİ

ARTVİN’DE HAYVAN AMBULANSI “HAYBULANS” HİZMETE GİRDİ

ARTVİN’DE HAYVAN AMBULANSI “HAYBULANS” HİZMETE GİRDİ

 

Artvin Belediyesince yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkânı da sağlayan hayvan ambulansı “Haybulans” hizmete alındı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesince yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkânı da sağlayan hayvan ambulansı “Haybulans” hizmete alındı.

Artvin Belediyesi, sokak hayvanlarına elinden gelenin en iyisi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin’de vatandaşlarımızın yanı sıra bütün canlılara hizmet etme anlayışıyla Hayvan Ambulansı (Haybulans) aracını hizmete aldıklarını söyledi.

Kocatepe “ Hayvan ambulansımız başta sokak hayvanları ve evcil hayvanlar olmak üzere yabani hayvanlara da hizmet edecek. Veteriner hekimimizin talebi ver projesiyle şehrimizde aktif faaliyet gösteren Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Artvin İl Temsilcisi Taner Köse kardeşimizin de yönlendirmesiyle bir ambulansı hayvan ambulansına çevirdik. Biz bu şehrin ölüsüne de, dirisine de, hayvanına da, insanına da, çiçeğine de böceğine de hizmet etmeye devam ediyoruz.  ‘Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz’ Bu inancımızın gereği. Merhametimizle bu hayvanlara bakıyoruz. Hayvanlar Allah’ın insanlara bir emaneti” dedi.

Kocatepe “İnşallah bu aracı çok kullanmak zorunda kalmayız. Ama Artvin  tarım ve hayvancılık şehri. Başka şehirlerden hayvanlar şehrimize getirilip bırakılıyor. Zaman zaman yaralanmalar oluyor, tedavi etmemiz gerekiyor. Neticede onlarınki de can. Milletimizin devletimizin imkânları buna el veriyor, bizde bu hizmeti yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Modern kent olmanın gereksinimlerinden birinin de hayvanlara hizmet olduğunu belirten Kocatepe, bunu da bu şekilde yapmış olacağız diye konuştu.

Hayvan Barınağı Çalışmaları Devam Ediyor

Hayvan barınağı projesi hakkında da bilgi veren Kocatepe, hayvan barınağı projesinin 2 buçuk milyon liralık bir yatırım olduğunu, ihalesinin ve yer tesliminin yapıldığını söyledi. Başkan Kocatepe,  Nisan ayı itibariyle de barınak yapılmaya başlanacaktır. Sadece sokak hayvanları için değil bütün hayvanların hizmetinde olacaktır. İfadelerine yer verdi.

Veteriner hekim Mesut Yaşar Avcı, ambulansta 3 kişinin görev aldığını belirterek, 153’e gelen ihbarlara zamanında müdahale edileceğini söyledi. Veteriner kliniğiyle sokak hayvanlarına hizmet veren Artvin Belediyesi Veteriner Hekimi Avcı,  , 6 ay içerisinde yaklaşık 90 sokak hayvanı 15’de yabani hayvana müdahale ettiğini söyledi.

Haybulansın içinde kafes, köpek taşıma sedyesi, yakalama sopası, kedi filesi ve kedi kafesinin yanı sıra serum seti, oksijen tüpü ve ekipmanı, cerrahi operasyon malzemeleri, yaralı hayvanın kliniğe getirilmesi sürecinde veteriner hekimin müdahale yapabileceği alan bulunuyor.

Vatandaşlar, “153” ya da “444 7 008” nolu telefonları arayarak yaralı hayvanlar için Haybulansı çağırabilecek.