AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE HALK SAĞLIĞI EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR

ARTVİN’DE HALK SAĞLIĞI EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR

ARTVİN’DE HALK SAĞLIĞI EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü, bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele eğitimlerine devam ediyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Bağımlılıkla Mücadele Etkinlikleri kapsamında Artvin İl Müftülüğü koordinasyonunda Şehit Erol İnce İmam Hatip Ortaokulu’nda lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkinlere yönelik Tütün, Alkol ve Teknoloji Bağımlılığına yönelik panel organize edildi.

Panele Halk Sağlığı Müdürlüğü adına Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesinden Şube Müdürü Mehmet Ali Aktepe, Sosyal Çalışmacı Şevki Kızılkaya ve Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Şubesinden Dr. Gökhan Karakurt katıldı.

Yoğun bir katılımın olduğu ve İl Müftü Yardımcısı Muhammed Aydın’ ın panel yöneticisi olduğu program kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesinde görevli Sosyal Çalışmacı Şevki Kızılkaya tarafından lise, üniversite öğrencileri ve yetişkinlere yönelik ‘‘Tütün ve Sigara Bağımlılığı ile Alkol Bağımlılığı” konularında sunum yapıldı.

Tütün ve Sigara Bağımlılığı Sunumda ele alınan başlıklar şöyle: “Bağımlılık nedir?, Sigara nedir?, Sigara içer içmez ortaya çıkan etkiler, Uzun süre kullanımda ortaya çıkan etkiler,  Sigaranın tetiklediği hastalıklar, Pasif içicilik (pasif etkilenim), Elektronik sigara (e-sigara) ve zararları, Kaçak – sahte sigara ve zararları, Peki ya nargile?, Sigarayı bıraktıktan sonra.”

Alkol Bağımlılığı Sunumunda, Alkol nedir?, Alkol bağımlılığı nasıl oluşur?, Kısa dönemdeki etkileri, Uzun dönemdeki etkileri, Alkole nasıl başlanıyor?, Yetişkin ve genç bireyin kullanım farkları, Alkol ve araç kullanım ilişkisi, Yanlış bilinenler, Davet yalanlarından korunmak, Alkolden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler konularına değinildi.

Sunumlar sonunda soru-cevap alınarak dilek ve temennilerde bulunulmuş ve panel sonlandırıldı.