AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE ACİL SERVİS PERSONELİNE İNTİHAR VE MOBBİNG HAKKINDA EĞİTİM VERİLDİ

ARTVİN’DE ACİL SERVİS PERSONELİNE İNTİHAR VE MOBBİNG HAKKINDA EĞİTİM VERİLDİ

ARTVİN’DE ACİL SERVİS PERSONELİNE İNTİHAR VE MOBBİNG HAKKINDA EĞİTİM VERİLDİ

 

İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından, Acil Servis Personeline İntihar Ve Mobbing Hakkında Eğitim Verildi

Hayati Akbaş

ARTVİN-İl Sağlık Müdürlüğü, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesinin organizasyonu ile Merkez ve İlçe Devlet Hastanelerinin acil servislerinde görev yapan sağlık personeline Psikiyatri Uzmanı Dr. Hakan Balcı tarafından Mobbing ve İntiharı Önleme konularında eğitim verildi

Eğitimde Psikiyatri Uzmanı Dr. Hakan Balcı, “İntihar bir kimsenin, ruhsal ve toplumsal nedenlerle, yaşamına kendi eliyle son vermesi, kendini öldürmesidir. Mobbing ise bir veya birkaç kişinin bir diğer kişiye uyguladığı, düşmanca ve ahlaka, etiğe aykırı yöntemlerle sistematiksel olarak yaptıkları psikolojik bir baskıdır.

Bu kapsamda, ülkemizde son yıllarda artış gösteren intiharın işaretlerini tanımak, intihar ile ilgili doğru bilgilere sahip olmak, intihar riski olan kişileri erken dönemde fark edebilmek ve onların gerekli yardım almalarını kolaylaştırmak ayrıca çalışma ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, işyerinin ve çalışanın verimini düşüren bir işyeri sorunu olan psikolojik taciz (mobbing) olaylarını engellemek, farkındalığı artırmak ve sağlık çalışanlarında bu bilinci oluşturmak amacıyla Mobbing ve İntiharı Önleme konularında eğitim verildi” ifadelerine yer verildi.