AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE 53’NCU KÜTÜPHANE HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

ARTVİN’DE 53’NCU KÜTÜPHANE HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

ARTVİN’DE 53’NCU KÜTÜPHANE HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

 

Bu yıl 53.sünü kutlanan Kütüphane Haftası Artvin İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşen etkinlikle başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Ülkemizde her yıl Mart ayının son pazartesi ile başlayan hafta Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor. Bu yıl 53.sünü kutlanan Kütüphane Haftası Artvin İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşen etkinlikle başladı.

Kültür Turizm Artvin İl Müdürü Ömer Gümüş, Artvin İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mehmet Nuri Yılmaz, Kültür Turizm Artvin İl Müdür yardımcısı Özner Bilmiş,  Kütüphane personeli ve yıl içerisinde farklı yaş kategorilerinde en çok kitap okuyanların katıldığı etkinlikte Kültür Turizm Artvin İl Müdürü Ömer Gümüş kitap okuma birincilerine çeşitli ödüller verdi.

Bu yıl bazı nedenlerden dolayı kapsamlı bir Kütüphane haftası programı düzenleyemediklerini belirten Kültür Turizm Artvin İl Müdürü Ömer Gümüş, gelecek yıl 2 bin 300 civarında ki gençlerin Kütüphaneye gelerek kitap okumaları gibi kapsamlı bir çalışmanın gerçekleşeceğini söyledi.

İnsanları topluma yararlı bir şekilde eğitmek ve boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamanın başlıca görevleri olduğunu ifade eden Gümüş, “Kütüphaneci arkadaşlarımız zor ve kısıtlı şartlarda çalışmalarına rağmen yıl boyunca yaklaşık 15 bin kitap okuyan insanımıza hizmet verdi. Kendilerine başta müdürümüz olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Çocuklar ve yetişkinler kategorilerinde yıl boyunca en çok kitap okuyanlara hediye veren Kültür Turizm Gümüş, kitap okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanılmasının önemli olduğunu ve burada ailelere önemli görevler düştüğünü ifade etti. Gümüş, “ Bilinçli ve başarılı bireyler olmak için her yaşta kitap okumak gerekli. Günümüz teknolojisinde başta biz büyükler ve çocuklarımız internet bağımlısı olmuş durumdayız. Bu noktada başta aileler ve eğitimci arkadaşlara önemli görevler düşüyor. Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz” diye konuştu.

Yılmaz, “, 47 Bin 163 Kitapla Bir Yıl İçinde 15 Bin 795 Kişiye Hizmet Veriyoruz”

Yeni Enformasyon Teknolojileri ve Kütüphaneler ana temalı 53’ncu Kütüphane Haftası kapsamında Artvin İl Halk Kütüphanesi olarak her yaştan kitapsevere hizmet verdiklerini söyleyen Artvin İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mehmet Nuri Yılmaz, 47 bin 163 kitapla bir yıl içinde 15 bin 795 kişiye hizmet sunduklarını belirtti.

Çocuklar kategorisinde bir yıl içinde 103 kitap okuyarak birinci olan Görkem Torun, kitap okuma alışkanlığını ailesi ve öğretmeni aracılığıyla başladığını ve bunun zamanla alışkanlık haline getirdiğini söyleyerek “kitap okumayı çok seviyorum her gün düzenli olarak akşam yatmadan önce belli sayfalarda kitap okuyorum” dedi.

Milli Egemenlik İlkokulu Okul Öncesi öğretmeni Büşra Keleş, okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanılması gerektiğini vurgulayarak burada ailelere ve öğretmenlere önemli sorumluluk düştüğünü ifade etti. Keleş, “ bizler ve ebeveynler çocuklarımızla birlikte kitap düzenli olarak kitap okuma saatleri yapmalıyız. Çocuklarımıza örnek teşkil etmeliyiz. Velilerimize tavsiyemiz çocuklarla etkin zaman geçirmeleri, onlarla birlikte kitap okumaları, ilgilenmeleri çok önemli. Çünkü çocuklar ailelerini örnek alıyorlar” diye konuştu.

Çocuklar kategorisinde Görkem Torun 103 kitap, İrem Çolak 102 kitap, Revna Irmak Kaya, Armina Saraç en çok kitap okuyan çocuklar oldu.