AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLE KUTLANDI

ARTVİN’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLE KUTLANDI

ARTVİN’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLE KUTLANDI

1-1

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıldönümü, Artvin’de düzenlenen törenle kutlandı.

ARTVİN-Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıldönümü, Artvin’de düzenlenen törenle kutlandı. Artvin’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ömer Doğanay’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Hükümet konağı önünde devam eden tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Vali Ömer Doğanay,  Garnizon Komutanı Piyade Albay Adnan Dinçsoy ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin halkın ve törene katılanların bayramlarını kutlamalarıyla devam etti.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin halkı adına gönderdiği kutlama mesajı okundu. Artvin Valisi Ömer Doğanay ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün burada bu güzel günde çok yıkılışa, dirilişe şahid olmuş gök kubbenin şahitliğinde Alparslanların, Kılıçarslanaların, Osman Gazilerin, Fatihlerin, Abdülhamitlerin, Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının, Ahmed Yasevilerin, Mevlanaların, Hacı Bektaş Velilerin, milletimizin ve cumhuriyetimizin mimarları huzurunda devletimizin manevi en büyük gününü kutlamak için yıllar önce yedi düvele, 15 Temmuz’da tepelediğimiz vatan hainlerine nasıl bir millet olduğumuzu göstermek için, cumhuriyeti kuranlara, devam ettirenlere, 15 Temmuz’da milleti tekrar toparlayanlara şükran hislerimizi ifade etmek için, Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlamak için toplandık. Hepinize kutlu olsun.

Milletimize biçilen kefenleri yırtarak geldiğimiz yolsuz, okulsuz, ışıksız, ilaçsız günlerden geldiğimiz bu günde bizler daha iyi yaşayalım diye nefislerine kelepçe vuran dedelerimizi, ninelerimizi arkada bırakıp geldiğiniz Yemen’den, Kafkasya’dan, Çanakkale’den, çırpınan Karadeniz’den, Kerkük’ten, Kıbrıs’tan geldiğiniz 15 Temmuz’dan geldiğimiz bu meydanda meydan okuyoruz.  Birliğimiz, dirliğimizi, sevgimizi, saadetimizi çekemeyen dâhili ve harici hainlere akıl, iman, irfan, adap ve ahlak ile muassır medeniyet sürecini aşıp Allah’ın izniyle ilelebet payidar kalacak bir milletiz, bir cumhuriyetiz diye sesimizi ve sözümüzü yükseltiyoruz.

Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. “Geceye yenilmeyen her kişiye ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır.  Geceye yenilmeyip vazifeye atılmak içinde bulundukları vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeden bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır, bir millet nasıl millet olur bizlere gösteren, miras bırakan ecdadımız cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, kurtuluş savaşı ve gazi ve şehitlerini, 15 Temmuz gazi ve şehitlerini, devlet adamlarımızı minnet ve şükranla anıyorum.

Cumhuriyetimizin yepyeni, ufuklara, umutlara ilelebet kutlanmaya devam etmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halkoyunları ekibi ile mehteran takımının gösterileri vatandaşlardan alkış aldı.

Ayrıca kutlamalar kapsamında, Arhavi ilçesinden sabah erken saatlerde bisikletleriyle yola çıkan Rize, Giresun ve Arhavi Bisiklet Kulübünün sporcuları beraberinde getirdikleri Türk Bayrağını Vali Doğanay’a teslim etti.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, resmigeçit töreni ile sona erdi.

Törene, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Adnan Dinçsoy,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Murat Yenikomşuoğlu, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda mülki ve askeri erkânın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10